Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022
Wraz z zapadającym zmierzchem na rynku robiło się coraz tłoczniej. Dzieci machały biało- czerwonymi chorągiewkami, które rozdawała Kamila Czechowska, dyr. Muzeum Ziemi Szubińskiej. Kuchnia polowa serwowała ciasto, chleb ze smalcem, zupę gulaszową i pierogi z kapustą. Do jedzenia zapraszały panie z KGW Sami Swoi z Żurawi.
To Cię może również zainteresować
Przedwojenne szlagiery śpiewała dla mieszkańców Szubina kapela „Ferajna Bydgoska”. Po zakończeniu inscenizacji można było w jej wykonaniu posłuchać także pieśni żołnierskich.
Szubiniacy ściągnęli na rynek całymi rodzinami. Wokół pstrykały flesze, bo każdy chciał mieć pamiątkowe zdjęcie z rekonstruktorami. Przez dzieci oblegana była zwłaszcza armata polowa z 1896 r. Oglądano też stoiska pokazujące jak w tamtych czasach wyglądało rzemiosło czy moda.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo
- Nastroje niepodległościowe były w Szubinie bardzo silne. Niemcy próbowali je osłabić m.in. tworząc niemiecką milicję. Wybuch powstanie w Poznaniu dodał szubiniakom ducha walki – informowali organizatorzy.
W inscenizacji historycznej oprócz pasjonatów z Towarzystwa Historycznego w Kcyni, w którym działają także mieszkańcy Szubina, wzięli również udział rekonstruktorzy z GRH Garnizon Bydgoszcz oraz z Bydgoskiego Hufca ZHR.
Widowisko historyczne na rynku w Szubinie. Zobacz zdjęcia
