MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Nakle odsłonięto pierwszy mural. Malowidło ma charakter historyczny

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Odsłonięcie pierwszego muralu w Nakle. Symboliczną wstęgę przecina Tomasz Pasieka, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej
Odsłonięcie pierwszego muralu w Nakle. Symboliczną wstęgę przecina Tomasz Pasieka, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Maja Stankiewicz
Historyczne murale nawiązujące do wydarzeń z czasów powstania wielkopolskiego odsłaniano w minionych latach w gminach Szubin i Kcynia. Teraz mural ma także Nakło, zdobi mur przy SP nr 2.

Powstanie pierwszego muralu w Nakle to przedsięwzięcie, w które zaangażowało się wiele osób. Inicjatorem było Stowarzyszenie „Rota Nakielska”, partnerem Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. To właśnie do SP nr 2 zaproszono gości na uroczyste odsłonięcie malowidła. Bo mural powstał na murze, który okala szkolny dziedziniec.

- Marzenia się spełniają. To są nasi powstańcy, nakielanie – podkreślała przed uroczystym przecięciem wstęgi Anna Maćkowska, długoletnia dyrektor SP nr 2 w Nakle i nowa radna wojewódzka. Przyznała, że malarz Michał Kakuszke z Nakła pracował do ostatniej chwili i do końca nie było pewności czy zdąży na czas.

Sponsorem Fundacja Orlen

- Najważniejszy podmiot, który pozwolił na realizację zamierzenia to Fundacja Orlen. To od niej otrzymaliśmy pieniądze na mural, w ramach projektu „Moje miejsce na ziemi” – informował obecnych Mariusz Skoczek, prezes „Roty Nakielskiej” oraz dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle.

Za pomoc dziękował Tomaszowi Pasiece, dyrektorowi Muzeum Ziemi Krajeńskiej. - Muzeum udostępniło nam materiały badawcze i fotograficzne. Cały czas konsultowaliśmy z nimi temat – podkreślał Skoczek.

Mural jest długi, zajmuje większą część muru i składa się z trzech części. Z lewej strony odnotowano najważniejsze daty z historii Nakła poczynając od 1299 r., w którym to gród nad Notecią otrzymał prawa miejskie. Tuż obok jest przeniesiony z archiwalnej fotografii obrazek z Frontu Litewsko-Białoruskiego przedstawiający żołnierzy 4 kompanii kulomiotów.

To Cię może również zainteresować

- Pierwszego stycznia 1919 roku powstańcy przejęli Nakło z rąk niemieckich. Niestety tylko na dwa tygodnie. Z tej nawałnicy wydarzeń, które się wówczas działy nie mamy żadnej fotografii. W nakielskich zbiorach jest za to fotografia z czasów wojny polsko-bolszewickiej, w której walczyli także dobrze ostrzelani w powstaniu żołnierze wojsk wielkopolskich. Ten leżący jako pierwszy z prawej to Józef Łętowski - tłumaczył Tomasz Pasieka.

Ostatni akcent to sztandar Towarzystwa Uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 r. odnaleziony w marcu br. podczas remontu jednego z budynków przy ul. Potulickiej w Nakle.

- Mam nadzieję, że w przyszłym roku sztandar ten zrekonstruujemy i będzie go można oglądać – mówił Tomasz Pasieka.

To on, a także Anna Maćkowska i Mariusz Skoczek uroczyście przecięli wstęgę udostępniając mural mieszkańcom Nakła.

Kolejny taki mural w powiecie

To kolejny mural o tematyce historycznej odsłonięty w pow. nakielskim. Pierwszy mural ku czci powstańców wlkp. powstał w 2017 r. w Szubinie. Malowidło pt. „Bój o Szubin” nawiązuje do walk jakie toczyły się na terenie Krajny i Pałuk w latach 1918-1919.

Rok później prace nad muralem powstańczym rozpoczęto w Kcyni. Wykorzystano pocztówkę powstańczą ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej przedstawiającą przegląd wojsk powstańczych na kcyńskim rynku.

Murale historyczne są także w sołectwach. Ten w podbydgoskim Zamościu upamiętnia walki o niemiecki pociąg pancerny „Danuta”, które powstańcy toczyli w tej wsi w lutym 1919 r. Mural w Kowalewku poświęcony jest cichociemnym spadochroniarzom Armii Krajowej, a w Dziewierzewie powstańcom wlkp. i Markowi Ulerykowi, ofierze katastrofy smoleńskiej. W lutym br. powstańczy mural odsłonięto także w Rynarzewie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska