Powstanie pierwszego muralu w Nakle to przedsięwzięcie, w które zaangażowało się wiele osób. Inicjatorem było Stowarzyszenie „Rota Nakielska”, partnerem Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. To właśnie do SP nr 2 zaproszono gości na uroczyste odsłonięcie malowidła. Bo mural powstał na murze, który okala szkolny dziedziniec.
- Marzenia się spełniają. To są nasi powstańcy, nakielanie – podkreślała przed uroczystym przecięciem wstęgi Anna Maćkowska, długoletnia dyrektor SP nr 2 w Nakle i nowa radna wojewódzka. Przyznała, że malarz Michał Kakuszke z Nakła pracował do ostatniej chwili i do końca nie było pewności czy zdąży na czas.
Sponsorem Fundacja Orlen
- Najważniejszy podmiot, który pozwolił na realizację zamierzenia to Fundacja Orlen. To od niej otrzymaliśmy pieniądze na mural, w ramach projektu „Moje miejsce na ziemi” – informował obecnych Mariusz Skoczek, prezes „Roty Nakielskiej” oraz dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle.
Za pomoc dziękował Tomaszowi Pasiece, dyrektorowi Muzeum Ziemi Krajeńskiej. - Muzeum udostępniło nam materiały badawcze i fotograficzne. Cały czas konsultowaliśmy z nimi temat – podkreślał Skoczek.
Mural jest długi, zajmuje większą część muru i składa się z trzech części. Z lewej strony odnotowano najważniejsze daty z historii Nakła poczynając od 1299 r., w którym to gród nad Notecią otrzymał prawa miejskie. Tuż obok jest przeniesiony z archiwalnej fotografii obrazek z Frontu Litewsko-Białoruskiego przedstawiający żołnierzy 4 kompanii kulomiotów.
To Cię może również zainteresować
- Pierwszego stycznia 1919 roku powstańcy przejęli Nakło z rąk niemieckich. Niestety tylko na dwa tygodnie. Z tej nawałnicy wydarzeń, które się wówczas działy nie mamy żadnej fotografii. W nakielskich zbiorach jest za to fotografia z czasów wojny polsko-bolszewickiej, w której walczyli także dobrze ostrzelani w powstaniu żołnierze wojsk wielkopolskich. Ten leżący jako pierwszy z prawej to Józef Łętowski - tłumaczył Tomasz Pasieka.
Ostatni akcent to sztandar Towarzystwa Uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 r. odnaleziony w marcu br. podczas remontu jednego z budynków przy ul. Potulickiej w Nakle.
- Mam nadzieję, że w przyszłym roku sztandar ten zrekonstruujemy i będzie go można oglądać – mówił Tomasz Pasieka.
To on, a także Anna Maćkowska i Mariusz Skoczek uroczyście przecięli wstęgę udostępniając mural mieszkańcom Nakła.
Kolejny taki mural w powiecie
To kolejny mural o tematyce historycznej odsłonięty w pow. nakielskim. Pierwszy mural ku czci powstańców wlkp. powstał w 2017 r. w Szubinie. Malowidło pt. „Bój o Szubin” nawiązuje do walk jakie toczyły się na terenie Krajny i Pałuk w latach 1918-1919.
Rok później prace nad muralem powstańczym rozpoczęto w Kcyni. Wykorzystano pocztówkę powstańczą ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej przedstawiającą przegląd wojsk powstańczych na kcyńskim rynku.
Murale historyczne są także w sołectwach. Ten w podbydgoskim Zamościu upamiętnia walki o niemiecki pociąg pancerny „Danuta”, które powstańcy toczyli w tej wsi w lutym 1919 r. Mural w Kowalewku poświęcony jest cichociemnym spadochroniarzom Armii Krajowej, a w Dziewierzewie powstańcom wlkp. i Markowi Ulerykowi, ofierze katastrofy smoleńskiej. W lutym br. powstańczy mural odsłonięto także w Rynarzewie.
