https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa murali. Kolejne odsłonięto w podbydgoskim Zamościu i Kowalewku [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Powstańczy mural w Zamościu upamiętnia bitwę o niemiecki pociąg pancerny
Powstańczy mural w Zamościu upamiętnia bitwę o niemiecki pociąg pancerny Stowarzyszenie Nasz Zamość
Murale zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza na Pałukach. Najwięcej ich powstało w gminie Szubin, ale i gmina Kcynia ma się czym pochwalić. Tej jesieni odsłonięto kolejne.

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022

Od kilku dni podziwiać można mural w podbydgoskim Zamościu. Malowidło poświęcone jest Powstańcom Wielkopolskim. Upamiętnia walki o niemiecki pociąg pancerny, które toczono w tej wsi w lutym 1919 r. To inicjatywa Stowarzyszenia Nasz Zamość. Mural opatrzony tytułem „Zdobycie Pancernego Smoka” powstał na ścianie budynku przy ul. Bydgoskiej 33, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej. Autorem jest Jarek Strzałka, artysta ze Żnina.

W Kowalewku też patriotycznie

Jednak nie tylko w Zamościu przybył mural. Aż trzy tej jesieni odsłonięto w Kowalewku (gmina Kcynia). Powstały na terenie Bazy Operacyjnej Jednostki Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku. Malowidła te - jak informują przedstawiciele jednostki - stworzono po to, by uczcić pamięć bohaterów narodowych. Poświęcone są cichociemnym spadochroniarzom Armii Krajowej, 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, która jest patronem jednostki w Kowalewku oraz lotnikom z Dywizjonu 303.

To Cię może również zainteresować

- Wszystkie są autorstwa Błażeja Trelińskiego, zastępcy komendanta JRS, który angażował młodzież klas wojskowych do pomocy przy pracach malarskich, a także samemu czynnie uczestniczył oraz nadzorował ich przebieg – czytamy na stronie internetowej jednostki.

Powstańczych murali więcej

Nowy mural w Zamościu nie jest jednak jedynym w powiecie, który nawiązuje do historii Powstania Wielkopolskiego. Pierwsze historyczne malowidło o tej tematyce odsłonięto już w 2018 r. w Szubinie na budynku przy ul. Nakielskiej. Okazją do jego powstania była setna rocznica zrywu.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo

- Przedstawia szturm wojsk powstańczych na Szubin w styczniu 1919 roku - informuje Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej. Mural zaprojektował na podstawie archiwalnej fotografii miejscowy plastyk Paweł Pietroń, a wykonał poznański artysta Adrian Nowakowski.

Powstańczy mural jest także w Kcyni. Podziwiać go można na ścianie sali gimnastycznej szkoły. I tu w projekcie wykorzystano pocztówkę powstańczą, znajdującą się w zbiorach Muzeum Ziemi Szubińskiej, a przedstawiającą przegląd wojsk powstańczych na kcyńskim rynku. Przy muralu tym pracowali przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań. Głównym sponsorem była firma Enea.

To Cię może również zainteresować

Wiejskie chaty i kapela

Ale nie tylko martyrologiczne murale mamy w powiecie. Z tych inspirowanych twórczością mistrza Vincenta van Gogha słynie od lat wieś Brzózki. Jest ich w tej miejscowości już pięć. Swój mural – przedstawiający dawną poniatówkę - ma Stary Jarużyn. To budownictwo popularne niegdyś w tamtej okolicy. Mural powstał na murze świetlicy wiejskiej. Z kolei na rynku w Szubinie podziwiać można mural z wiejską chałupą i pałucką kapelą ludową. Jakie będą następne?

Zobacz murale w powiecie nakielskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Moja wypłata z ostatniego miesiąca wyniosła 11000 dolarów… Wszystko, co zrobiłem, stała się prostą pracą online w zaciszu domowym przez 3-4 godziny dziennie, które dostałem od tej organizacji, którą odkryłem w Internecie i że zapłacili mi za to 95 dolarów co godzinę... spróbuj sam

Urben54 .com
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska