https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boruta Zachem.Inwestują w nowoczesną produkcję ekologicznego mydła. Będą zatrudniać

agad
Boruta Zachem prowadzi także różne badania w swoich laboratoriach. Teraz pracuje nad nowoczesnymi opatrunkami o nieosiągalnych dotąd właściwościach wspomagających proces gojenia się ran.
Boruta Zachem prowadzi także różne badania w swoich laboratoriach. Teraz pracuje nad nowoczesnymi opatrunkami o nieosiągalnych dotąd właściwościach wspomagających proces gojenia się ran. Nadesłane/Boruta Zachem Kolor
Kiedyś należeli do Zachemu. Dziś świetnie radzą sobie w pojedynkę.

Niestety, Zachemu już nie ma, ale na tym koniec złych wiadomości. Jego dawna spółka z sukcesem podbija rynek. Otrzyma ok. 19 mln zł unijnej dotacji. Wdroży nową produkcję. Będzie zatrudniać pracowników.

Boruta Zachem Kolor w Bydgoszczy, jako samodzielne przedsiębiorstwo, istnieje od 2009 roku.

Wszystko co się pieni

Produkuje barwniki i pigmenty, rozjaśniacze optyczne, środki dezynfekcyjne oraz biosurfaktanty (pochodne surfaktantów) wykorzystywane w branży chemicznej i kosmetycznej.

- Można powiedzieć, że biosurfaktanty to substancje stosowane dziś powszechnie w produkcji między innymi napojów, leków, barwników, środków ochrony roślin, mydeł, szamponów czy płynów do naczyń - wymienia Paweł Klocek, rzecznik prasowy firmy Boruta Zachem Kolor. - Inaczej mówiąc, są to substancje, które we wszystkich wymienionych produktach odpowiadają za ich pienistość.

Wykorzystuje się je również w przetwarzaniu makulatury, obróbce tkanin i wyrobów ceramicznych. Surfaktanty znajdują też zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie i górnictwie. Używa się ich na przykład do czyszczenia cystern i statków, ale także do zmniejszania szkód powstałych w wyniku wycieków ropy naftowej lub substancji ropopochodnych. Co ciekawe, dodaje się je również do surowej ropy naftowej, by poprawić wydajność jej wydobycia oraz usprawnić przepływ paliwa w rurociągach.

Opatrunki, które goją

Spółka prowadzi także różne badania w swoich laboratoriach. Teraz pracuje nad nowoczesnymi opatrunkami o nieosiągalnych dotąd właściwościach wspomagających proces gojenia się ran.

Wkrótce Boruta otrzyma ok. 19 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dzięki tym pieniądzom powstanie nowoczesna linia technologiczna do produkcji ekologicznych środków chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych, na bazie biosurfaktantów, bezpiecznych dla alergików. Będzie to choćby mydło i płyn do naczyń.Firma zatrudni nowych pracowników.

60-letnia tradycja. Kiedyś zgierska Boruta stała się największym w Polsce i znaczącym w Europie producentem barwników. Także w Bydgoszczy powstały równie prężnie działające Zakłady Chemiczne Organika-Zachem z Wydziałem Produkcji Barwników. W odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe, w bydgoskim zakładzie z sukcesem wdrożono wytwarzanie pigmentów oraz rozjaśniaczy optycznych. Wyroby produkowane w Bydgoszczy i Zgierzu sprzedawane były na rynku krajowym, a także eksportowane do ponad 100 krajów. W wyniku przemian gospodarczych w Polsce, na początku lat 90-tych dwudziestego wieku, nastąpiła poważna reorganizacja obu zakładów. Efektem tych zmian było scalenie zakładów produkcyjnych z Bydgoszczy i Zgierza pod szyldem Boruty-Zachem Kolor, co nastąpiło w 2009 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zamach
"Kiedyś byli Zachemu" - To pewnie dlatego, że kiedyś byli Bydgoszczu
Coś mi się wydaje, że zabrakło słowa "częścią", "własnością", "jednostką", czy jakiegoś takiego słowa przed "Zachemu" by całe zdanie miało sens.
Proponuję się zastanowić dwa razy przed wrzuceniem takiego potworka.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska