Procesja Bożego Ciała 2024 w Żninie przeszła przez stare miasto
Żnińska uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zawsze ma bogatą oprawę. Najważniejszymi elementami dekoracji podczas święta Bożego Ciała są ołtarze. Zawsze są cztery, co ma szczególne znaczenie.
Najważniejszą symboliką czterech ołtarzy jest nawiązanie do czterech Ewangelii: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Przy każdym odczytywany jest odpowiedni fragment Ewangelii, dla podkreślenia wagi Słowa Bożego w życiu Kościoła i wiernych.
Drugim, równie istotnym znaczeniem czterech ołtarzy, jest ich symboliczne odniesienie do czterech stron świata: północy, południa, wschodu i zachodu. Ołtarze te symbolizują misję Kościoła, którą jest głoszenie Ewangelii na całym świecie, bez względu na granice geograficzne.
Tak było na procesji Bożego Ciała 2024 w Żninie - ZDJĘCIA
Kwiaty na Boże Ciało w Żninie
Przygotowanie m.in. ołtarzy na Boże Ciało angażuje lokalną społeczność, która dba o to, by były one odpowiednio ozdobione kwiatami, zielonymi gałązkami (najczęściej brzozowymi) oraz religijnymi emblematami. W centralnym miejscu ołtarza kapłan stawia Najświętszy Sakrament.
Kwiaty towarzyszą obchodom uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa od lat, ponieważ wykorzystuje się je do sypania płatków przed Najświętszym Sakramentem czy plecenia wianków.
Z ciekawostek: w Spycimierzu (woj. łódzkie), Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce (woj. opolskie) kwiaty wykorzystywane są w jeszcze większym nakładzie, ponieważ każdego roku obchodom Bożego Ciała towarzyszy tradycja układania kwietnych dywanów.