Czterej koledzy: Andrzej Grabarczyk, Grzegorz Grabowski, Zbigniew Kosmalski i Jan Łukaszewicz mieli pomysł wspólnego zgłębiania wiedzy o przeszłości Chodcza i przekazania jej ludziom zainteresowanym historią miasteczka. To było w 14 września 2007 roku.
Przyjaciele skupili wokół siebie kolejnych historyków-amatorów i zaczęli działalność. Efekt? W ciągu 2 lat przeprowadzili cykl spotkań integracyjnych mieszkańców w ramach programu „Nasza własna historia”, w czasie których zgromadzili pokaźny zbiór fotografii i dokumentów. Odwiedzili potomków rodzin chodeckich zamieszkujących na stałe w Warszawie i Łodzi, chętnie dzielących się swymi wspomnieniami, informacjami i pamiątkami. Pokłosiem dwuletniej działalności było wydanie pierwszego albumu „Podróż sentymentalna po ziemi chodeckiej”. Takich wydawnictw w historii bractwa było z czasem więcej.
Internetowy bank czy zakupy są im niestraszne
Bractwo otoczyło opieką cmentarze leżące na terenie gminy: ewangelicki, chrześcijańsko-katolicki oraz kirkut. Dbając o nekropolie prowadzono porządkowanie, naprawę nagrobków, rekonstrukcję krzyża, remonty i odnowienia ogrodzenia, a także pomników.
Zainstalowano tablice i tabliczki informacyjne o historii cmentarzy czy pochowanych w konkretnych grobowcach zasłużonych i zapomnianych chodeczanach. W przypadku braku śladów pochówków (np. na kirkucie) zamontowano głaz z napisem upamiętniającym społeczność żydowską chowaną w tej nekropolii.
Z najnowszych inicjatyw bractwa wymienić należy te, związane z Rokiem Kościuszki. Wraz z urzędem miasta i gminy bractwo współorganizowało obchody tej rocznicy.
Podsumowaniem obchodów będzie wydanie albumu, poświęconemu pomnikowi naczelnika Insurekcji i wydarzeniom, jakie wokół niego miały miejsce na przestrzeni wieku.
5 Półmaraton Bydgoski. Zmiany w kursowaniu autobusów [lista]
Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (20 + 21-22.10.2017) | POLSKA