Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brodnica. Bank Spółdzielczy obchodzi jubileusz 150 lat istnienia

(ever)
Józef Mitura - W banku zachowało się dużo dokumentów i pamiątek z początków jego istnienia.
Józef Mitura - W banku zachowało się dużo dokumentów i pamiątek z początków jego istnienia. (ever)
Brodnicki bank, z polskim kapitałem, świetnie radzi sobie w międzynarodowym towarzystwie światowych potęg finansowych. Czyja to zasługa? Głównie pracujących w nim ludzi, nie zapominających o 150-letniej tradycji.

Brodnicki Bank Spółdzielczy zapuścił korzenie w mieście 150 lat temu. Jego protoplastą był Mieczysław Łyskowski. Badacze historii polskiej bankowości, towarzystw, które dawały początek bankom, przedstawiając sylwetkę twórcy Towarzystwa Pożyczkowego dla Przemysłowców Miasta Brodnicy i Okolicy - Mieczysława Łyskowskiego - opisują dość szeroko jego zasługi dla życia gospodarczego na Pomorzu i w Wielkopolsce. Wiadomo, gdzie się urodził, a gdzie zmarł? Gdzie jest pochowany?

Z biogramów można się dowiedzieć, że urodził się we wsi Obory pod Chełmnem w1825 roku. Wiadomo też, że zmarł w styczniu 1894 r. w Poznaniu. Z jego dokonań i relacji historyków wiadomo, że był człowiekiem o szerokich horyzontach, a przy tym wybitnie i wszechstronnie uzdolnionym.

Jego wielostronna działalność była niezwykle owocna, szczególnie na polu gospodarczym i w sferze oświaty. Niewątpliwie należał do najwybitniejszych osobistości Pomorza i Wielkopolski XIX w.

Brodnica - informacje

- Problem z miejscem pochówku pojawił się przy powstawaniu monografii banku - informuje Sławomir Sawicki, szef działu marketingu w BS w Brodnicy. - Niestety, przez długi czas nie wiedzieliśmy, gdzie spoczywa, na jakim cmentarzu, czy na pewno w Poznaniu? Pewne tropy wskazali nam duchowni z Wielkopolski..

Wskazania duchownych były tylko tropem, którym podążyli pracownicy banku. Ale dzięki nim dalej sprawy potoczyły się już łatwiej, w czym również pomógł Tomasz Malinowski, dziennikarz "Gazety Pomorskiej" oraz jego syn Jakub, młody prawnik, mieszkający w Poznaniu, który odnalazł miejsce wiecznego spoczynku założyciela brodnickiego banku. Jest to cmentarz św. Wojciecha, w pobliżu poznańskiej Cytadeli (kwatera 3), mieszczący się przy alei Armii Poznań.

- Monografia z okazji jubileuszu naszego banku już jest gotowa - dodaje Sławomir Sawicki - Autorami monografii jest Waldemar Gęsicki i Bogumił Drogorób. Zainteresowani będą mogli zapoznać się z dziejami naszego banku, od 150 lat nieprzerwanie służącego mieszkańcom.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska