Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brodnica. Ruszamy historycznym śladem walk

(kat)
przygotowała specjalny numer poświecony powstaniu listopadowemu
przygotowała specjalny numer poświecony powstaniu listopadowemu (kat)
Będzie się działo. Aż cztery dni potrwają obchody 180. rocznicy zakończenia powstania listopadowego pod Brodnicą i początku Wielkiej Emigracji. W planach jest wiele atrakcyjnych imprez.

Program uroczystości

Program uroczystości

Czwartek, 13 października
godz. 11 - debata o emigracji - piwnice zamkowe
godz. 12 - rozstrzygnięcie konkursów: plastycznego i multimedialnego, koncert pieśni i poezji patriotycznej w wykonaniu uczniów I LO - Sala Wielka Pałacu Anny Wazówny
godz. 13.30 - otwarcie wystawy "Powstanie listopadowe w literaturze i sztuce" - MiPBP w Brodnicy

Piątek, 14 października
godz. 12 - sesja naukowa - Pałac Anny Wazówny
godz. 18.30 - otwarcie wystaw "Miniatura dokument czasu", "Powstanie listopadowe na kartach pocztowych" - Brama Chełmińska

Sobota, 15 października
godz. 12 - odsłonięcie rzeźby "Powstaniec Listopadowy" - Duży Rynek
godz. 13 - inscenizacja ostatniej potyczki powstania pod Brodnicą - park Jana Pawła II
godz. 14 - konkurs strzelecki (broń kapiszonowa i skałkowa) - ul. Sienkiewicza
godz. 16 - sesja naukowa - cd. - Pałac Anny Wazówny

Niedziela, 16 października
godz. 9 sprzed Pałacu Anny Wazówny (ul. Zamkowa) wyruszy maraton na trasie Jastrzębie - Brodnica - rajd pieszy dla uczestników konferencji naukowej, grup historyczno-rekonstrukcyjnych i mieszkańców Brodnicy po miejscach historycznie związanych z wydarzeniami ostatnich dni powstania (Bachor Brodnica wzdłuż Pisy).
godz. 16 - koncert "Polska to jest wielka rzecz" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - sala widowiskowa Brodnickiego Domu Kultury.

- Z okazji obchodów powstała rzeźba "Powstaniec Listopadowy", której autorem jest Janusz Bronclik - informuje Zdzisława Marciniak z brodnickiego magistratu. - Rzeźba stanie niebawem na Dużym Rynku. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 15 października.

Zorganizowane będą również ciekawe wystawy dotyczące narodowego zrywu, które będzie można obejrzeć w Muzeum w ,a href="http://kujawsko-pomorskie.regiopedia.pl/wiki/brodnica">Brodnicy i w holu miejskiej książnicy. Ponadto dwa dni potrwa sesja naukowa zorganizowana wspólnie przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i brodnickie muzeum.

- Atrakcją obchodów stanie się z pewnością zaplanowane na 15 października widowisko historyczne "Ostatnia potyczka powstania pod Brodnicą i internowanie wojsk powstańczych na terenie Prus" - zaznacza Marciniak. - Udział w inscenizacji zapowiedziały grupy rekonstrukcyjne z Polski i Białorusi.

Poza tym, w niedzielne popołudnie 16 października o godz. 16 w BDK organizatorzy obchodów zapraszają na koncert "Polska to jest wielka rzecz" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Obchodom będą towarzyszyć również konkursy: plastyczne, historyczne oraz multimedialne, a także debata o emigracji i patriotyzmie przeznaczone dla młodzieży szkolnej.

Natomiast w maratonie i rajdzie szlakiem powstańców listopadowych mogą wziąć udział wszyscy chętni bez względu na wiek.

Z okazji rocznicy wydany został również okolicznościowy numer "Ziemi Michałowskiej". Kilka egzemplarzy jest dostępnych w redakcji "Gazety Pomorskiej". Chętnych do zapoznania się z nim zapraszamy do naszej siedziby przy ul. św. Jakuba 16.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska