Program uroczystości
Program uroczystości
Czwartek, 13 października
godz. 11 - debata o emigracji - piwnice zamkowe
godz. 12 - rozstrzygnięcie konkursów: plastycznego i multimedialnego, koncert pieśni i poezji patriotycznej w wykonaniu uczniów I LO - Sala Wielka Pałacu Anny Wazówny
godz. 13.30 - otwarcie wystawy "Powstanie listopadowe w literaturze i sztuce" - MiPBP w Brodnicy
Piątek, 14 października
godz. 12 - sesja naukowa - Pałac Anny Wazówny
godz. 18.30 - otwarcie wystaw "Miniatura dokument czasu", "Powstanie listopadowe na kartach pocztowych" - Brama Chełmińska
Sobota, 15 października
godz. 12 - odsłonięcie rzeźby "Powstaniec Listopadowy" - Duży Rynek
godz. 13 - inscenizacja ostatniej potyczki powstania pod Brodnicą - park Jana Pawła II
godz. 14 - konkurs strzelecki (broń kapiszonowa i skałkowa) - ul. Sienkiewicza
godz. 16 - sesja naukowa - cd. - Pałac Anny Wazówny
Niedziela, 16 października
godz. 9 sprzed Pałacu Anny Wazówny (ul. Zamkowa) wyruszy maraton na trasie Jastrzębie - Brodnica - rajd pieszy dla uczestników konferencji naukowej, grup historyczno-rekonstrukcyjnych i mieszkańców Brodnicy po miejscach historycznie związanych z wydarzeniami ostatnich dni powstania (Bachor Brodnica wzdłuż Pisy).
godz. 16 - koncert "Polska to jest wielka rzecz" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - sala widowiskowa Brodnickiego Domu Kultury.
- Z okazji obchodów powstała rzeźba "Powstaniec Listopadowy", której autorem jest Janusz Bronclik - informuje Zdzisława Marciniak z brodnickiego magistratu. - Rzeźba stanie niebawem na Dużym Rynku. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 15 października.
Zorganizowane będą również ciekawe wystawy dotyczące narodowego zrywu, które będzie można obejrzeć w Muzeum w ,a href="http://kujawsko-pomorskie.regiopedia.pl/wiki/brodnica">Brodnicy i w holu miejskiej książnicy. Ponadto dwa dni potrwa sesja naukowa zorganizowana wspólnie przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i brodnickie muzeum.
- Atrakcją obchodów stanie się z pewnością zaplanowane na 15 października widowisko historyczne "Ostatnia potyczka powstania pod Brodnicą i internowanie wojsk powstańczych na terenie Prus" - zaznacza Marciniak. - Udział w inscenizacji zapowiedziały grupy rekonstrukcyjne z Polski i Białorusi.
Poza tym, w niedzielne popołudnie 16 października o godz. 16 w BDK organizatorzy obchodów zapraszają na koncert "Polska to jest wielka rzecz" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Obchodom będą towarzyszyć również konkursy: plastyczne, historyczne oraz multimedialne, a także debata o emigracji i patriotyzmie przeznaczone dla młodzieży szkolnej.
Natomiast w maratonie i rajdzie szlakiem powstańców listopadowych mogą wziąć udział wszyscy chętni bez względu na wiek.
Z okazji rocznicy wydany został również okolicznościowy numer "Ziemi Michałowskiej". Kilka egzemplarzy jest dostępnych w redakcji "Gazety Pomorskiej". Chętnych do zapoznania się z nim zapraszamy do naszej siedziby przy ul. św. Jakuba 16.
Czytaj e-wydanie »