Brodnickie skarby z muzealnych magazynów
Brodniccy muzealnicy zaprezentowali nowe nabytki działu historii, zgromadzone w latach 2005 - 2011. - Prezentowane w Galerii Brama Chełmińska zabytki, dotyczą różnych okresów historii miasta - informuje Bartek Markuszewski, historyk z Muzeum w Brodnicy. - Ze względu na szczupłość miejsca, prezentujemy tylko około 30 procent muzealiów. Ostatnie lata były bardzo owocne w nowe zdobycze. Pochodzą one z zakupów, darów i depozytów.
Po raz pierwszy magazyny muzealne opuściło wiele ciekawych lokalnych zabytków. Zaprezentowano zwiedzającym rarytas muzealny - XVII-wieczne trzy srebrne plakiety wotywne wykonane przez "Monogramistę CS" - ostatniego ze znanych XVII - wiecznych brodnickich złotników. Każda z plakiet nosi znak - puncję miasta, która powtarza podstawowy element herbu - prawa dłoń wzniesioną do góry i umieszczona w owalu. Prócz znaku miasta jest także znak złotnika - litery CS. To unikatowe eksponaty, bo tylko kilka dziel brodnickich złotników zachowało się do naszych czasów. Większość to przedmioty liturgiczne znajdujące się w kościołach.
Spore zainteresowanie wzbudziło siedemnastowieczne wydanie dzieła Samuela von Pufendorfa, wydane w języku łacińskim, zatytułowane "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis". Księga zawiera piękne drzeworyty sporządzone przez Erika Dahlberga i innych znanych drzeworytników, pokazujące miasta basenu morza Bałtyckiego, generałów i możnych Szwecji. Jest ciekawym źródłem życia w tamtych czasach, także dlatego, że zawiera wizerunek ówczesnej Brodnicy.
- W naszych zbiorach jest ponad dwa tysiące negatywów zdjęć wykonanych przez nieżyjącego już brodnickiego fotografa Jana Mełnickiego - dodaje historyk. - Długie lata zajmie nam wykonanie wszystkich odbitek i ich identyfikacja. Bardzo duża część pokazywanych dzisiaj zbiorów, to dary instytucji miejskich i mieszkańców. Lista darczyńców, którzy przekazali pamiątki rodzinne brodnickiej placówce muzealnej jest bardzo długa.
Przeczytaj także: Mobilne Muzeum Jana Pawła II zagości w Brodnicy
Na wystawie zaprezentowano także duży zbiór starych widokówek przedstawiających różne części miasta, często już nie istniejące budynki i fragmenty ulic. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia wykonane w dawnych czasach przez lokalnych fotografów. Obejrzeć można kolekcję filatelistyczną pt. "Region Brodnicki" nieżyjącego Henryka Kukawki. Zawiera ona wiele cennych listów z okresu przed pojawieniem się znaczka pocztowego.
Dyplomy brodnickich mistrzów cechowych, przedmioty codziennego użytku, odznaki i medale przyznane za zrywy powstańcze, książki i unikatowe gazety i czasopisma wydawane przez lokalnych drukarzy, stanowią dowód wielkiej aktywności mieszkańców miasta.
- Zgromadzone eksponaty muzealne świadczą o bogatej przeszłości Brodnicy i jej mieszkańców - mówi Marian Marciniak, dyrektor Muzeum w Brodnicy. - To także świadectwo naszego zainteresowania historią regionu i przychylności mieszkańców dla naszej pracy. Liczymy na wielkoduszność brodniczan i kolejne dary lub depozyty lokalnych pamiątek.