Dawna Brodnica na starych pocztówkach kontra aktualne zdjęcia
Na brodnickim rynku możemy obejrzeć wystawę "Brodnica dawniej i dziś", w ramach której zaprezentowano zdjęcia wykonane ok. 1920 r., a pochodzące ze zbiorów Muzeum w Brodnicy oraz aktualne zdjęcia tych miejsc, wykonane w 2020 r.
Archiwalne zdjęcia, które znalazły się na pocztówkach wykonali: Wilhelm Lubrecht, Johann Fentrop, Artur Schreiber, Anastazy von Kozlowsky oraz Paul Kamstiess, a aktualne zdjęcia zrobił Stanisław Meyer.
- Na rynku prezentujemy fragment wystawy, która była otwarta w zeszłym roku w Muzeum w Brodnicy. Wystawa pokazuje miasto w 1920 r. i miasto w 2020 r. Wystawa była zorganizowana na stulecie odzyskania niepodległości i powrotu Brodnicy do macierzy. Stare zdjęcia pokazujące Brodnicę w okolicy roku 1920 pochodzą z widokówek, których potężną kolekcję gromadzi w tej chwili Muzeum w Brodnicy, natomiast zdjęcia Brodnicy współczesnej wykonał Stanisław Meyer. Starał się ustawić aparat fotograficzny dokładnie w tym samym miejscu, w którym autor zdjęcia, które później był wykorzystane na widokówkach, stał 100 lat wcześniej
- mówi Marian Marciniak, dyrektor Muzeum w Brodnicy.
Zdjęcia można oglądać na brodnickim rynku, ale można je także zobaczyć w naszej galerii. Zobaczcie, jak w ciągu 100 lat zmieniła się Brodnica:
