Pierwsze zapiski o tym grodzie pochodzą z 1228 r. Nieco później Brześć uzyskał prawa miejskie. Tam urodził się Władysław Łokietek, późniejszy król Polski. Jego posąg usytuowany jest w centralnym punkcie miasta, skąd bacznie przygląda się poczynaniom władz, ale póki co, stoi dumny i spokojny, miecza do góry nie wznosi.
Wielokrotnie odwiedzali to miasto królowie polscy. Tam odbywały się zjazdy polsko-krzyżackie i sejmiki z udziałem królów. Odwiedził je również car Aleksander I.
Wojenne zawieruchy doprowadziły do wielu zniszczeń. Oblegali to miasto Krzyżacy, Szwedzi, wojska saskie, litewskie, rosyjskie, pruskie i niemieckie.
Dzisiaj niewiele jest pamiątek z tamtych czasów. Prowadzone przed laty wykopaliska, także w okolicach Brześcia, pozwoliły bliżej poznać historię tego miasta.
W ubiegłym roku toruńscy archeolodzy odkryli w podziemiach podominikańskiego klasztoru krypty z ludzkimi szczątkami. Być może, a wiele na to wskazuje, pod ołtarzem mogła być pochowana Eufrozyna, matka Władysława Łokietka.
Dzisiejszy Brześć Kujawski, to schludne miasto, które ciągle pięknieje, ale kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Część z nich czeka na odkrycie. Mimo to warto przemierzyć staromiejskie uliczki i z bliska przyjrzeć się interesującym obiektom i poznać jego historię.
Nietypowe zdarzenia z regionu. Niektóre Was zaskoczą [zdjęcia]
INFO Z POLSKI 13.04.2017- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.