https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budda na ekranie

katarzyna piojda-kasak
Już mali chłopcy zgłębiają tajniki buddyzmu
Już mali chłopcy zgłębiają tajniki buddyzmu Fot. fundacja moma film
Będą seanse z lat 60. i te z ubiegłego roku. Wszystkie połączy temat - kultura i filozofia Wschodu.
Budda - posąg z gliny
Budda - posąg z gliny

Budda - posąg z gliny

Na drugą edycję festiwalu filmów o buddyzmie, "Włóczędzy Dharmy", zaprasza Adria.

Dlaczego taka nazwa przeglądu? "Włóczędzy Dharmy" to tytuł książki Jacka Kerouaca, pisarza i buddysty. Jego powieść oddaje nastrój i tematykę filmów, jakie będzie można obejrzeć na festiwalu.

Postaci podróżników, buddystów, tajemnicze miejsca, dziwne obrzędy, kultura i duchowość - takie będą pokazane na ekranie oblicza orientu z różnych stron i punktów widzenia.

O czym są filmy?
Przekaz z Tybetu
(Francja, 1963 rok)
W 1963 roku Dalaj Lama pierwszy raz pozwolił człowiekowi z zachodu sfilmować tradycje tybetańskie. Film jest świadectwem tamtych lat, uwiecznił mistrzów medytacji.

Buddyzm we współczesnym
(Dania, 2007)
W filmie pokazani są ludzie, którzy z pracą łączą nauki buddyjskie. Ich religia pomaga w życiu i rozwoju. Bez próby oceny, autorzy filmu pokazali buddyjską filozofię, opowiedzieli niezwykłe historie zwykłych ludzi.

Lazurowy Budda
(Kanada, 2005)
Poznajemy kilku lekarzy z Tybetu, którzy uczą prostych metod leczenia. 1200 lat temu mieszkańcy Tybetu stworzyli system medyczny. Zrozumieli, jak umysł wpływa na ciało. Poznali doskonale ciało i nauczyli się robić leki z roślin i minerałów. Błogosławili swoje leki w czasie specjalnych ceremonii. Większość swojej wiedzy zachowali na specjalnych malowidłach, zwanych tankami.

Ryk Lwa
(USA, 1995)
Dokument o mistrzu medytacji, Jego Świątobliwości XVI Karmapy, zwierzchnika buddyzmu tybetańskiego. Przyczynił się on do przeniesienia nauk buddyzmu tybetańskiego na Zachód. Zainicjował wiele świeckich ośrodków Dharmy i klasztorów na całym świecie z myślą o zachowaniu żywego przekazu nauk Buddy. Te ośrodki do dziś działają i skupiają setki wiernych.

Tybetańska Księga Zmarłych
(Francja, Kanada, 1994)
Starożytne źródło siły i wskazówek - "Tybetańska Księga Zmarłych", zawiera nauki buddyjskie dotyczące śmierci i tego, co dzieje się potem. Część pierwsza pokazuje m.in. hospicja, rytuały dla zmarłych. Część druga pokazuje lamę i mnichów, którzy prowadzą zmarłego przez 49 dni.

Kraina Shambhala
(Rosja, 2002)
Buddyzm był główną religią i filozofią w Buriacji, dopóki Stalin nie rozpoczął ofensywy przeciwko religii. Aż do upadku systemu w późnych latach 80-tych. Nie było lamów, nauczycieli, filozofów, wszyscy zginęli w sowieckich łagrach.

Jogini Tybetu
(USA, 2002)
Aby zarejestrować niezwykłe praktyki buddystów, filmowcy przygotowywali się przez prawie 10 lat. Czekali tak długo, aż dostali specjalne zgody na udział w tajemnych pokazach i pozwolenie na przeprowadzenie wywiadów z buddystami.

Duch Tybetu - Życie i świat
(USA, 1999)
Legendarny mistrz Dilgo Khyentse Rinpocze urodził się w 1910 roku we Wschodnim Tybecie. Jeszcze w łonie matki został rozpoznany jako tulku, tak określa się w Tybecie świadomie inkarnowanych mistrzów medytacji. Uchodził za inkarnację Dziamjanga Czientse Łangpo, wizjonera z XIX wieku, który zainicjował nie tylko duchowe, ale i kulturowe odrodzenie. To pod jego kierunkiem uczyli się chłopcy.

Nauka o stanie umysłu
(Kanada, 2006)
Wade Davis udaje się w duchową podróż przez Himalaje do Nepalu - po to, by spojrzeć na buddyzm jako naukę o umyśle. Oglądamy prywatną podróż Daviesa, poznajemy mnichów, nauczycieli i widzimy efekt samej medytacji - ostatnia scena filmu na długo zapada w pamięć.

Niedziela, godz. 14.30 - Przekaz z Tybetu, Buddyzm we współczesnym świecie; bilet na 2 filmy 12 zł
poniedziałek, godz. 15.30 - Lazurowy Budda - zaginione skarby tybetańskiej medycyny, Ryk lwa - O życiu, naukach i śmierci XVI Gjalwy Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże; bilet na 2 filmy 12 zł
wtorek, godz. 15.30 - Tybetańska Księga Zmarłych; bilet 8 zł
środa, godz. 15.30 - Kraina Shambhala, Jogini Tybetu; bilet na 2 filmy 12 zł
czwartek, godz. 15.30 - Duch Tybetu-Życie i świat Dilgo Rinpocze, Nauka o stanie umysłu; bilet na 2 filmy 12 zł

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska