Minął rok od momentu, gdy teren przy ulicy Ceramicznej w Toruniu zmienił się w plac budowy. Dziś zaawansowanie prac sięga już blisko 90 procent. Ciepłownicy przygotowują się do rozruchu. Rozpoczęli już testy wszystkich nowych urządzeń nowej elektrociepłowni.
- We wrześniu został napełniony gazem ziemnym gazociąg wysokiego ciśnienia, łączący nową elektrociepłownię gazową z krajowym systemem przesyłowym - mówi Julita Karpińska, rzecznik prasowy EDF Toruń. - Rozpoczęliśmy także rozruch układów olejowych, które wprowadzają w próbny ruch obie turbiny gazowe wraz z generatorami.
Ponadto przy Ceramicznej prowadzone są prace izolacyjne na nowych rurociągach i związane z okablowaniem. Wykonawca sprawdza także działanie układów automatyki. Roboty obejmują również budowę odwodnienia i dróg wewnętrznych.
ZOBACZ: Tyle zarabiają Polacy za granicą [STAWKI]
- Zakończono prace izolacyjne na akumulatorze ciepła i na kotłach szczytowo-rezerwowych. Jednocześnie prowadzone są testy systemu sterowania elektrociepłowni - dodaje Julita Karpińska.
Przedstawiciele EDF Toruń podtrzymują, że rozpoczęcie złożonego procesu uruchamiania nowego obiektu planowane jest w pierwszej połowie 2017 roku.
Wiadomo już, że gaz do elektrociepłowni dostarczy - na mocy umowy zawartej w czerwcu - PGNiG. Gaz popłynie nowym gazociągiem o długości 10 kilometrów.
Zasadniczymi elementami, które składają się na wartą 550 mln zł elektrociepłownię, są dwa turbozespoły z turbiną i generatorem, a także z urządzeniami pomocniczymi. Do tego doliczyć trzeba sześć kotłów oraz mierzący 45 metrów wysokości akumulator ciepła. Mieści się w nim w sumie 12 tys. ton wody.
Do czego służy taki akumulator? To jedno z rozwiązań, które obniżą koszty wytwarzanego w Toruniu ciepła. Dzięki niemu EDF będzie mógł uruchomić bloki gazowe w okresie, w którym koszt energii elektrycznej będzie najwyższy. Pozwoli to zmniejszyć koszt wytwarzanego w tym procesie ciepła.
Na tym nie koniec. Produkując jednocześnie i prąd, i ciepło, EDF dostanie dopłatę w postaci tzw. żółtych certyfikatów.
Na obniżenie kosztów produkcji wpłynie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez EDF. Tymczasem cena emisji tego związku chemicznego będzie stale wzrastać.
Trzeba też dodać, że w przyszłości wzrost cen ciepła w Toruniu nie będzie wyższy niż dopuszczalny wskaźnik wzrostu wytworzenia dla instalacji kogeneracji gazowo-olejowych w Polsce.
Pogoda na dzień (18.10.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN Meteo Active
