https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa elektrociepłowni w Toruniu zaczęła się rok temu

(AO)
Na zdjęciu widok na plac budowy nowej elektrociepłowni przy ulicy Ceramicznej w Toruniu.
Na zdjęciu widok na plac budowy nowej elektrociepłowni przy ulicy Ceramicznej w Toruniu. edf
Budowa elektrociepłowni zaczęła się rok temu. Większość zaplanowanych już wykonano. Nowa elektrociepłownia przy ul. Ceramicznej zacznie działać na początku przyszłego roku.

Minął rok od momentu, gdy teren przy ulicy Ceramicznej w Toruniu zmienił się w plac budowy. Dziś zaawansowanie prac sięga już blisko 90 procent. Ciepłownicy przygotowują się do rozruchu. Rozpoczęli już testy wszystkich nowych urządzeń nowej elektrociepłowni.

- We wrześniu został napełniony gazem ziemnym gazociąg wysokiego ciśnienia, łączący nową elektrociepłownię gazową z krajowym systemem przesyłowym - mówi Julita Karpińska, rzecznik prasowy EDF Toruń. - Rozpoczęliśmy także rozruch układów olejowych, które wprowadzają w próbny ruch obie turbiny gazowe wraz z generatorami.

Ponadto przy Ceramicznej prowadzone są prace izolacyjne na nowych rurociągach i związane z okablowaniem. Wykonawca sprawdza także działanie układów automatyki. Roboty obejmują również budowę odwodnienia i dróg wewnętrznych.

ZOBACZ: Tyle zarabiają Polacy za granicą [STAWKI]

- Zakończono prace izolacyjne na akumulatorze ciepła i na kotłach szczytowo-rezerwowych. Jednocześnie prowadzone są testy systemu sterowania elektrociepłowni - dodaje Julita Karpińska.

Przedstawiciele EDF Toruń podtrzymują, że rozpoczęcie złożonego procesu uruchamiania nowego obiektu planowane jest w pierwszej połowie 2017 roku.

Wiadomo już, że gaz do elektrociepłowni dostarczy - na mocy umowy zawartej w czerwcu - PGNiG. Gaz popłynie nowym gazociągiem o długości 10 kilometrów.

Zasadniczymi elementami, które składają się na wartą 550 mln zł elektrociepłownię, są dwa turbozespoły z turbiną i generatorem, a także z urządzeniami pomocniczymi. Do tego doliczyć trzeba sześć kotłów oraz mierzący 45 metrów wysokości akumulator ciepła. Mieści się w nim w sumie 12 tys. ton wody.

Do czego służy taki akumulator? To jedno z rozwiązań, które obniżą koszty wytwarzanego w Toruniu ciepła. Dzięki niemu EDF będzie mógł uruchomić bloki gazowe w okresie, w którym koszt energii elektrycznej będzie najwyższy. Pozwoli to zmniejszyć koszt wytwarzanego w tym procesie ciepła.

Na tym nie koniec. Produkując jednocześnie i prąd, i ciepło, EDF dostanie dopłatę w postaci tzw. żółtych certyfikatów.

Na obniżenie kosztów produkcji wpłynie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez EDF. Tymczasem cena emisji tego związku chemicznego będzie stale wzrastać.

Trzeba też dodać, że w przyszłości wzrost cen ciepła w Toruniu nie będzie wyższy niż dopuszczalny wskaźnik wzrostu wytworzenia dla instalacji kogeneracji gazowo-olejowych w Polsce.

Pogoda na dzień (18.10.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN Meteo Active

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska