https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piece gazowe i na olej już bez popularnej ulgi. Tak rozliczysz ulgę termomodernizacyjną w 2025 roku

Agnieszka Domka-Rybka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od 2025 roku nie odliczymy już ulgi termomodernizacyjnej od pieców gazowych i na olej, ale zostały nią objęte magazyny energii i ciepła. Tak rozliczysz ulgę termomodernizacyjną w 2025 roku.

Spis treści

Ulga termomodernizacyjna cieszy się popularnością - podatnicy rozliczają ją od 2019 roku.

Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

- Osoby, które mogą z niej korzystać muszą być właścicielami lub współwłaścicielami budynków jednorodzinnych mieszkalnych, bądź stanowiących segment w takim budynku - przypomina Irena Progorowicz, pierwszy zastępca naczelnika II Urzędu Skarbowego w Toruniu. - Ulga termomodernizacyjna polega na ulepszeniach istniejących budynków mieszkalnych, powodujących ochronę utraty ciepła i energii. Są to więc towary i usługi, które wpływają na poprawę energooszczędności naszych budynków. Najbardziej popularne jest zakładanie paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, wymiana stolarki okiennej.

Nowe towary i usługi, które odliczysz w 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku weszły zmiany rozszerzające katalog towarów i usług, które można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Dotyczy to przede wszystkim magazynów energii i ciepła, których do tej pory wspomniana preferencja podatkowa nie obejmowała, jak również montażu drzwi zewnętrznych i dachu.

Tak rozliczamy ulgę - limit!

Tę ulgę rozliczamy na PIT/O. Oczywiście, obowiązuje limit, który możemy sobie rozliczyć, czyli 53 tys. zł (towary i usługi trzeba zakupić z firmy, która jest płatnikiem VAT-u).

Te programy zapewniają zwrot wydatków

Możemy także, w ramach tej ulgi, skorzystać z wielu programów, które w znacznym stopniu pozwalają nam otrzymać zwrot pewnych wydatków - z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy.

- Mowa o takich programach jak „Czyste powietrze” czy„Energia”. Kwota dofinansowania musi być zwrócona w roku, w którym je otrzymaliśmy. Jeśli nasze wydatki dużo przekraczają dofinansowanie i ulgę termomodernizacyjną, istnieje prawdopodobieństwo, że nie trzeba będzie robić korekty - dodaje Irena Progorowicz.

Co zmieniło się w uldze termomodernizacyjnej od 2025 roku?

Za 2024 rok po raz ostatni odliczymy wydatki na zakup, montaż i podłączenie do sieci kotłów olejowych i kotłów gazowych w domach jednorodzinnych.

  • Zaś od 1 stycznia piece gazowe i na olej wypadają z listy wydatków, do których można stosować ulgę termomodernizacyjną.
  • Czyli, gdy będziemy w 2026 roku rozliczać PIT za 2025, to już bez tej preferencji.
  • Zostały natomiast nią objęte wspomniane magazyny energii oraz ciepła.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia, że powodem zmian dotyczących pieców gazowych i olejowych są przepisy wynikające z implementacji z dyrektywy EPBD. Zgodnie z nimi od 2025 r. państwa członkowskie nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem tych wybranych do inwestycji przed br.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska