https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Powiatowego Centrum Zdrowia we Włocławku skończona! Ale w planie są kolejne inwestycje

Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Rezonans magnetyczny dla pacjentów korzystających ze świadczeń medycznych w Powiatowym Centrum Zdrowia we Włocławku? Takie są plany. I to wcale nieodległe.

Powiatowe Centrum Zdrowia we Włocławku to nie tylko nowoczesny gmach z nowym wyposażeniem, który został oddany do użytku kilka miesięcy termu . W skład tej jednostki wchodzi także starszy budynek E, gdzie znajdują się m.in. pracownie rentgenowskie i usg. Jak poinformował nas Piotr Krygier, sekretarz powiatu wloclawskiego, docelowo w tym budynku znaleźć się mają także pomieszczenia przeznaczone na pracownię rezonansu magnetycznego. Bo zakup tego urządzenia jest planowany.
Jeżeli chodzi rezonans magnetyczny, to zadanie pn. "Zakup aparatu rezonansu magnetycznego wraz z dostosowaniem pomieszczeń przy Powiatowym Centrum Zdrowia" zostało zgłoszone do dofinansowania z funduszy europejskich. Na ten cel planowane jest pozyskanie dofinansowania w wysokości 6.210.854,27 złotych z programu "Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021- 2027". Chodzi konkretnie o pieniądze przeznaczone dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Włocławka w ramach instrumentów zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT).

- Realizacja tego zadania zależy od pozyskania pieniędzy z tego źródła - podkreśla sekretarz powiatu. I dodaje, że kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa jest gotowa.
Aparat do rezonansu magnetycznego to urządzenie pozwalające na wykonanie bardzo dokładnych badań obrazowych struktur ciała, o wysokiej wartości diagnostycznej. Z tego powodu jest bardzo przydatne w diagnostyce różnych schorzeń, m.in. ośrodkowego układu nerwowego. W odróżnieniu od tomografu komputerowego, który wykorzystuje promienie rentgenowskie, rezonans magnetyczny tworzy obrazy dzięki falom radiowym i polu magnetycznemu, bez udziału promieniowania jonizującego. Badanie przy użyciu tego aparatu jest więc nieinwazyjne i nieszkodliwe.

Urządzenie jest jednak bardzo drogie - kosztuje kilka milionów złotych, więc jest na wyposażeniu nielicznych placówek we Włocławku - m.in. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Zakładu Medycznego "Diag-Med Plus" czy włocławskiej filii Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska