Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Chełmna 2024. Jakich inwestycji mogą spodziewać się mieszkańcy Chełmna?

Monika Smól
Monika Smól
Spotkanie z przedsiębiorcami było okazją do omówienia spraw gospodarczych dotyczących Chełmna
Spotkanie z przedsiębiorcami było okazją do omówienia spraw gospodarczych dotyczących Chełmna Rafał Przybylski
Przebudowa ul. Gorczyckiego z układem drogowym na os. 750-lecia, remont ul. Brzozowej i przy dużym prawdopodobieństwie pozyskania środków – ul. Konwaliowej, dalsza aktywizacja terenów dawnej jednostki wojskowej przy ul. Biskupiej - to część inwestycji zaplanowanych na 2024 rok w Chełmnie.

Jakie inwestycje jeszcze zaplanowano w miejskim budżecie Chełmna na 2024 rok? Np. budowa ronda i przebudowa przejść dla pieszych przy Pasażu Chełmińskim oraz przygotowanie dokumentacji dla inwestycji uwzględnionych w konkursach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza.

Przebudowa ul. Gorczyckiego wraz z układem drogowym na Osiedlu 750-lecia

- Przebudowa obejmie duży odcinek drogi od ul. Toruńskiej do granicy miasta z Kałdusem, wraz z przebudową dróg wewnątrz Osiedla 750-lecia - informuje Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna. - Na odcinku od ul. Toruńskiej do mostku oraz wewnątrz osiedla prace obejmą rozdzielenie kanalizacji na sanitarną i deszczową, dzięki czemu wyeliminowane zostaną występujące tam uciążliwości zapachowe i zalewanie piwnic. Nawierzchnia powstanie w technologii asfaltowej, poprawione zostaną chodniki. Od mostku do granicy miasta z Kałdusem zaplanowano budowę nowej drogi. Prace obejmą też realizację chodnika z oświetleniem. Wody opadowe zostaną zebrane do rowu odprowadzającego je do rzeki Browiny. Inwestycja przeprowadzona będzie w technologii asfaltowej. Na zadanie pozyskano 13 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przewidywane zakończenie prac to koniec 2024 roku.

Remont ul. Brzozowej i przebudowa ul. Konwaliowej

W ramach tego zadania powstanie jezdnię dwukierunkowa o szerokości 5 m z nawierzchni betonowej (kostka polbruk).

- Prace obejmą montaż elementów stałej organizacji ruchu i korektę istniejącego odwodnienia - informuje burmistrz Chełmna. - Na inwestycję pozyskano ponad 2 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przewidywane zakończenie prac to III kwartał 2024 roku. Z kolei na przebudowę ul. Konwaliowej, której wniosek o dofinansowanie zajął wysoką lokatę na liście rezerwowej, mamy szansą na środki zewnętrzne. W ramach zadania przewiduje się przebudowę infrastruktury drogowej – powstanie pieszo-jezdni w technologii betonowej (kostka polbrukowa), ze spływem centralnym do istniejącego systemu odwodnienia - wraz z jego modernizacją. Zachowanie dwukierunkowego ruchu samochodów, jak i wprowadzenie elementów poprawiające bezpieczeństwo pieszych. Przewidywane zakończenie prac, w przypadku pozyskania dofinansowania, to III kwartał 2024 roku.

Przygotowane są także przez Urząd Miasta Chełmna dokumentacje projektowe dotyczące przebudowy lub budowy dróg. Stworzone zostały z myślą o naborach na projekty w zakresie realizacji inwestycji drogowych w najbliższych latach. Posiadanie dokumentacji projektowej jest wymogiem formalnym w większości konkursów. Są to:

  • budowa północnego objazdu miasta: ul. Łąkowa i ul. Panieńska
  • przebudowa układu ulic: Łunawskiej (od Szosy Grudziądzkiej do Polnej) oraz Polnej
  • przebudowa ul. Bocianiej
  • przebudowa ul. Wojska Polskiego (od ul. 3. Maja do siedziby OJAR)

Rondo i przebudowa przejść przy Pasażu Chełmińskim, restauracja ołtarza głównego w farze

- Przygotowanie procedury poprawy bezpieczeństwa przy ul. Polnej należy do czasochłonnych ze względu na regulację skomplikowanych stanów prawnych i konieczność przejęcia przez miasto części gruntów od podmiotów prywatnych - wyjaśnia Artur Mikiewicz. - W związku z wydłużonym terminem przeprowadzenia tych procedur czas realizacji zadania został z minionego roku przełożony na 2024 rok. Kwota realizacji przedsięwzięcia to ponad 850 tys. zł. Projekt przebudowy został wpisany jako część większego zadania inwestycyjnego: planowanej przebudowy układu ulic: Łunawskiej (od Szosy Grudziądzkiej do Polnej) oraz ul. Polnej. Prace restauratorskie w 2024 roku przejdzie również ołtarz główny Kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chełmnie. Zadanie dofinansowane jest z Rządowego Funduszu Polski Ład kwotą ponad 390 tys. zł. W ten sposób zakończona zostanie trwająca od wielu lat restauracja ołtarza, będącego ważnym elementem dziedzictwa kulturalnego miasta.

Tereny byłej jednostki wojskowej

Ponadto, w bieżącym roku planowane jest opracowanie kompleksowej dokumentacji budowlano-kosztorysowej umożliwiającej uzyskanie pozwolenia na budowę i wystąpienia o dofinansowanie adaptacji trzech budynków dawnej jednostki wojskowej na nowe cele.

- Obiektami przeznaczonymi do adaptacji są: budynek dawnej kuchni i stołówki wojskowej, dawny budynek sztabowy, budynek dawnej kotłowni - wymienia burmistrz Mikiewicz. - Obiekty projektowane są pod nowe funkcje Klastra Usług Społecznych, w którego ramach swoją działalność będą mogły prowadzić m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej, Chełmińskie Centrum Usług Społecznych i Spółdzielnia Socjalna Wspólna Sprawa. Przewidywana kwota dofinansowania wynosi ok. 40 mln zł (projekt Klastra został uwzględniony w Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego).

Jak podaje burmistrz, 30 stycznia, Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia przyjęło Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Otwarta została możliwość aplikowania o środki z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza.

- 16 mln zł to już pewne finansowanie dla Chełmna - informuje burmistrz. - Planowane inwestycje w ramach MOFT to m.in. modernizacja energetyczna ośrodka nad jeziorem. Obejmie część noclegową obiektu i będzie II etapem zrealizowanych już prac, które objęły obiekt restauracyjny. Zakłada się zewnętrzne docieplenie obiektu z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż urządzeń o niskim zużyciu energii, przez co uzyskamy poprawę efektywności energetycznej miejsca. Ponadto, w ramach poprawy funkcjonalności siedziby Chełmińskiego Domu Kultury planujemy m.in. dostosowanie wnętrza budynku do celów działalności ChDK z realizacją specjalistycznych pracowni m.in. plastycznej i muzycznej, studia nagrań, jak też pomieszczeń służących próbom tanecznym. Zakładamy ponadto modernizację energetyczną obiektu poprzez kompleksową wymianę oświetlenia wewnętrznego, poprawę elementów zagospodarowania terenu i zakup niezbędnego wyposażenia wnętrz.

Rewaloryzacja parku Stare Planty i Centrum Rekreacji nad Jeziorem Starogrodzkim

Zmiany przejdą także Stare Planty. To najstarszy park miejski w Chełmnie, utworzony w XVIII w. i objęty ochroną na podstawie wpisu do rejestru zabytków.

- Planujemy tu działania w zakresie uzupełnienia drzewostanu, wymiany nawierzchni alejek i schodów, uzupełnienia oświetlenia, a także wprowadzenia elementów małej architektury. Dążymy również do stworzenia tu kameralnego placu zabaw wykonanego z naturalnych elementów - zapowiada Artur Mikiewicz. - Realizacja projektu umożliwi rozwój infrastruktury turystycznej Ośrodka ZAZ Nad Jeziorem Starogrodzkim. Planujemy kompleksowe zagospodarowanie terenów rekreacyjnych z uporządkowaniem i uzupełnieniem nasadzeń, w tym drzewostanu. Prace obejmą rozbudowę pomostu dla sprzętu wodnego, remont pomostu rekreacyjnego, sanitariatów, wyposażenie kompleksu w małą architekturę oraz miejsca rekreacji. Zakładamy też uporządkowanie dróg i ciągów pieszych, jak też kompleksowe oświetlenie LED.

W ramach nowych nasadzeń planowane jest zastosowanie rodzimych gatunków, w tym drzew owocowych -by promować dziedzictwo sadownicze i przyrodnicze Doliny Dolnej Wisły. Planowane jest oznakowanie szlaku pieszego wiodącego do Góry Św. Wawrzyńca, jak też opracowanie, zakup i montaż tablic informujących o przyrodniczym i kulturowym dziedzictwie Doliny Dolnej Wisły.

Rozwój błękitno-zielonej infrastruktury

Głównym celem projektu jest zwiększenie retencji wód w przestrzeni Chełmna.

- Prace ujęte we wniosku obejmą m.in. demontaż części nawierzchni utwardzonych i zastąpienie ich powierzchniami biologicznie czynnymi (chłonnymi) wraz z realizacją ogrodów deszczowych, dzięki którym zagospodarujemy wodę z dachów i chodników. W ramach projektu zajmiemy się także odnowieniem nasadzeń historycznych alei drzew oraz nasadzeń wzmacniających skarpy (Nowe Planty, Stare Planty, skarpa pomiędzy ul. Toruńską a Świętojerską) - informuje burmistrz Chełmna.

Projekty szkolne

Modernizacja filii Przedszkola Miejskiego to projekt, który obejmie prace w filii Przedszkola Miejskiego „Tęczowy Zakątek”, mieszczącej się w części jednego z dwóch budynków siedziby Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmnie.

- W ramach projektu zakładamy modernizację części obiektu SP nr 2 (budynek różowy). Planujemy dostosowanie miejsca do funkcjonowania przedszkola z poprawą dostępności dla osób o szczególnych potrzebach ruchowych, rozbudowę placu zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz zakup elementów niezbędnego wyposażenia - informuje Artur Mikiewicz. - Z kolei w ramach projektu "Poznaję, eksperymentuję, decyduję II" planujemy podjęcie działań na rzecz wsparcia kadr szkół, kształtowania i rozwijania u uczniów kompetencji i umiejętności niezbędnych później na rynku pracy. Projekt zakłada realizację zajęć w zakresie: technologii cyfrowych, umiejętności matematyczno-przyrodniczych, posługiwania się językami obcymi, w tym języku angielskim, umiejętności rozumienia, kreatywności, innowacyjności, przedsiębiorczości, krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się i pracy zespołowej. Głównym celem projektu jest rozbudzenie ciekawości uczniów poprzez innowacyjne metody i formy pracy, w tym wykorzystanie doświadczeń i eksperymentów podnoszących atrakcyjność zajęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska