Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Włocławka jeszcze się rodzi, u innych projekty są już zgłoszone

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Piotr Krzyzanowski
Wciąż nie znamy szczegółów dotyczących harmonogramu tegorocznego Budżetu Obywatelskiego we Włocławku. Ratusz przekonuje jednak, że dowiemy się w najbliższym czasie.

Budżet Obywatelski to projekt, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w perspektywie kolejnego roku budżetowego, mogąc zgłaszać propozycje zadań do budżetu, które następnie są analizowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji. Z reguły ten proces rusza na przełomie maja i czerwca.

Włocławianie w przeciwieństwie do mieszkańców innych dużych miast województwa kujawsko-pomorskiego wciąż czekają na możliwość złożenia swoich propozycji w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2020. Dla przykładu w Bydgoszczy termin składania projektów minął 12 czerwca 2019 roku, zaś Torunianie swoje pomysły mogli przedstawiać do 14 czerwca. - Wciąż trwają prace przygotowujące procedure wdrożenia BO – informuje Bartłomiej Kucharczyk, kierownik referatu komunikacji społecznej we włocławskim ratuszu. - Mamy określone schematy postępowania. Kiedy wszystko zostanie przyklepane i uszczegółowione, wtedy trafi do opinii publicznej.

Rok temu projekty już były
Ubiegłoroczna odsłona włocławskiego Budżetu Obywatelskiego wystartowała 21 maja 2018 roku. Wtedy to rozpoczęły się spotkania konsultacyjno-warsztatowe oraz zgłaszanie propozycji, które potrwało do 15 czerwca. Do urzędu miejskiego trafiły 144 pomysły. Weryfikację przeszło 70 z nich, które poddano pod głosowanie. 17 dotyczyło puli ogólnomiejskiej, a 53 okręgowej. Zwyciężyło 11 propozycji.

Tym razem będzie inaczej
W poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego do rozdysponowania były 4 miliony złotych – 1 mln zł w puli ogólnomiejskiej i 3 mln zł na propozycje okręgowe. W tegorocznej odsłonie BO zajdą jednak zmiany. - We Włocławku dzielnice nie mają statusu jednostek pomocniczych, dlatego nie można wyodrębnić puli na projekty okręgowe - wyjaśnia Bartłomiej Kucharczyk. - Mamy swoje pomysły jak wyrównać szanse mniejszych osiedli w głosowaniu, jednak jeszcze jest zbyt wcześnie, by o nich mówić.

Kwota się nie zmieniła
- Do rozdysponowania będzie kwota nie mniejsza niż 4 mln złotych – zapowiada kierownik referatu komunikacji społecznej we Włocławku. Dla porównania w Toruniu na projekty mieszkańców podzielonych zostanie 7,41 mln złotych. To prawie o 400 tys. złotych więcej niż niż w roku poprzednim. Ciekawie sytuacja wygląda również w niedalekim Grudziądzu. Tutaj zaplanowano dwie edycje BO w jednym roku, każda z pulą 3 milionów złotych. Projekty z pierwszej, która zakończyła się kilka tygodni temu, zostaną zrealizowane do grudnia. Te z drugiej zostaną ujęte w planie budżetowym na 2020 rok.

Flash INFO, odcinek 17 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska