Burmistrzowie Wąbrzeźna dopłynęli Wisłą do Chełmna. Jaki był cel nietypowej wizyty? Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Do Chełmna dopłynęła wąbrzeska wyprawa kajakowa mająca za cel zwrócenie uwagi na konieczność ochrony wód
Do Chełmna dopłynęła wąbrzeska wyprawa kajakowa mająca za cel zwrócenie uwagi na konieczność ochrony wód Rafał Przybylski
Dziś (7.07.2021) nad Wisłą burmistrz Chełmna Artur Mikiewicz i burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski podpisali wspólną deklarację „Dbajmy o H2O". Czego dotyczy?

Deklaracja to zobowiązanie się do podejmowania i promowania działań mających na celu ochronę zasobów wodnych w naszych lokalnych społecznościach. Akcja ekologiczna zainicjowana została w Wąbrzeźnie, a jednym z jej elementów jest spływ kajakowy oraz wspólna deklaracja samorządowców dotycząca dbania o akweny wodne i ich promocję. Grupa śmiałków, z burmistrzem Wąbrzeźna Tomaszem Zygnarowskim i jego zastępcą Wojciechem Trzcińskim na czele zabawne hasło przełożyła na rekreację i proekologiczne działania. Kajakowa wyprawa (w sumie do pokonania mają niemal 300 km) odbywa się Strugą Wąbrzeską, Drwęcą oraz Wisłą do brzegów Bałtyku. Mieszkańcy miejscowości na trasie zostali zaproszeni do kibicowania, a odważni do dołączenia do spływu.

Wspólna inicjatywa Wąbrzeźna i Chełmna wpisana jest w program 9-dniowego wąbrzeskiego spływu kajakowego burmistrza Tomasza Zygnarowskiego. Na drodze wodnej z Wąbrzeźna do Bałtyku podpisywane są porozumienia z 12 samorządami dotyczące większej dbałości o jakość wody.

Kajakiem do Chełmna

- Burmistrz Tomasz Zygnarowski i jego zastępca Tomasz Trzciński dopłynęli do Chełmna, aby podpisać wspólną deklarację. jej temat jest nośny w mediach od kilku dni - mówił nad Wisłą w Chełmnie Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna. - Ochrona wód to ważny temat proekologiczny, decydujący o naszym przetrwaniu. Włączamy się jako miasto, a ja z przekonaniem podpisuję deklarację.

- Dziękuję za to, jak nas powitaliście w Chełmnie a przede wszystkim za to, że bez wahania zdecydowaliście się podpisać deklarację - podkreślał Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna. - Ochrona wód powierzchniowych i podziemnych. To wstęp do rozpoczęcia wspólnych działań na rzecz ochrony wód. Chełmno - wody powierzchniowe, jeziora, rzeka Wisła. Wąbrzeźno - trzy jeziora i struga, która też ma znaczenie. Poznajemy region od strony wody. Rozmawiamy z samorządowcami o potrzebach, problemach, pomysłach, każdy się boryka ze swoimi problemami. Każdy ma inne spojrzenie na swoje wody, ale ten sam cel - by wodę wykorzystywać gospodarczo, promocyjnie i by tej wody podziemnej nam nie nam nie brakowało spożywczo. My samorządowcy mając narzędzie, budżety możemy różne działania realizować i już wiele samorządów to realizuje. Deklaracja to okazja do wymiany doświadczeń, pomysłów.

Najważniejsze zapewnienia samorządowców w DEKLARACJI dbajMY o H2O!

  • Będziemy promować i realizować działania związane z naturalną retencją, łapaniem deszczu, recyklingiem wody i jej zatrzymywaniem.
  • Będziemy promować walory turystyczne rzek, jezior i terenów podmokłych oraz prowadzić edukację ekologiczną zwiększającą świadomość przyrodniczą na każdym etapie życia mieszkańców.
  • Będziemy podejmować działania zmierzające do monitorowania i ciągłej poprawy jakości wód powierzchniowych, wprowadzać zasadę „zero waste” w środowisku i zwiększać skuteczność oczyszczania ścieków i segregacji odpadów.

Zobaczcie zdjęcia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie