Burza słoneczna uderzy w Ziemię?
Burza słoneczna, znana także jako burza magnetyczna (geomagnetyczna) to nagłe i silne zmiany pola magnetycznego Ziemi.
Burza słoneczna miała uderzyć w Ziemię 31 lipca lub 1 sierpnia. Burza magnetyczna może spowodować problemy z działaniem urządzeń elektronicznych oraz wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie.
Burza słoneczna miała uderzyć w Ziemię 31 lipca lub 1 sierpnia
31 lipca i 1 sierpnia ziemska orbita miała zrównać się z dziurą w górnej atmosferze Słońca. Nasza planeta mogła być narażona na bombardowanie cząsteczkami gwiazdy. W takim przypadku właśnie dochodzi do burzy słonecznej.
Jak jednak zauważa prof. dr hab. Paweł Rudawy z Planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z Wirtualną Polską, nie było obaw, burza słoneczna mogła "sparaliżować" naszą cywilizację. Jak zauważa naukowiec, Słońce obecnie wykazuje bardzo niski poziom aktywności magnetycznej.
Prof. dr hab. Paweł Rudawy w rozmowie z Wirtualną Polską przyznaje, że nie powinniśmy spodziewać się w najbliższym czasie silnych burz słonecznych. Nie dojdzie zatem do zakłóceń pracy w infrastrukturze energetycznej, łączności czy pracy satelitów. Są również bardzo małe szanse na wystąpienie zorzy polarnej, a zaburzenia w polu magnetycznym Ziemi będą niezauważalne.
Nieziemskie zdjęcia burzy, tornad i cyklonów. Najbardziej fo...
Burza słoneczna 2019
Czy burza słoneczna jest niebezpieczna? Jakie mogą być skutki burzy geomagnetycznej? Zmiany w polu magnetycznym spowodowane przez burze słoneczną mogą wpływać na technologię satelitarną, powodując chociażby problemy z nawigacją GPS, sygnałem telefonu komórkowego i telewizji satelitarnej.
Burza słoneczna może prowadzić także do wyższej niż normalnie energii elektrycznej w liniach energetycznych, co może skutkować przeciążeniem sieci i brakiem prądu.
Burza geomagnetyczna może być niebezpieczna przez swój wpływ na urządzenia nawigacyjne - może zakłócać odczyty aparatur, zagrażać samolotom, sprawiać problemy z liniami komunikacyjnymi.
Smartfony czy nawigacje GPS mogą działać wolniej. Mogą wystąpić też przerwy w odbiorze telewizji satelitarnej oraz łączności telefonicznej. Burze mogą mieć też wpływ na naszej samopoczucie.
Burza geomagnetyczna - zorza polarna widoczna w Polsce?
Spektakularnym efektem burzy geomagnetycznej może być zorza polarna. Czy zorza polarna może być widoczna w Polsce?
Efektem burzy słonecznej (geomagnetycznej) mogą być widoczne gołym okiem niebieskie światła przypominające zorzę polarną. Zjawisko to można obserwować przede wszystkim na biegunach Ziemi.
Zobacz wideo: Zorza polarna nad Antarktydą. Wyjątkowe nagranie australijskich badaczy
Burza słoneczna - co to jest?
Efektownie wyglądająca zorza polarna może być też źródłem problemów. Silne burze słoneczne, które wywołują burze geomagnetyczne powodują zakłócenia, m.in. radiowe i satelitarne. Są również niebezpieczne i zagrażają samolotom latającym na wysokich szerokościach geograficznych. Na Ziemi mogą pojawić się problemy z liniami komunikacyjnymi oraz odczytami aparatury.
Burza słoneczna (magnetyczna) - czy jest groźna?
Najbardziej intensywna burza słoneczna została zarejestrowana w 1859 roku. Wywołana na Ziemi burzę magnetyczną, która spowodowała awarie sieci telegraficznych, dochodziło do samoistnego wysyłania wiadomości a nawet do zapalania się papieru od powstających w urządzeniach iskier.
Obecne prognozy nie przewidują, żeby Ziemi groziło duże niebezpieczeństwo. Burza słoneczna (magnetyczna) może wywołać jednak awarie urządzeń elektrycznych. Burza najczęściej uszkadza sieci energetyczne. Powoduje to długie przerwy w dostawie prądu dla milionów ludzi.
Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusz...
