Glock 17
Najpierw trening "na sucho", bezstrzałowy. Pod okiem instruktora doskonalenie postawy strzeleckiej, wymiany magazynków, przeładowanie i celowanie, a na koniec osłanianie kolegi z patrolu.
Dalej policjant przechodzi do pokoju z trenażerem, gdzie odbywa się ćwiczenie strzelania do napastnika, którego widać na monitorze zsynchronizowanym z bronią typu glock 17, podłączoną dodatkowo do butli z dwutlenkiem węgla, co powoduje odrzut zamka broni. Urządzenie to idealnie imituje realne warunki podczas użycia broni.
Zobacz film ze szkolenia:
Wyrabiają nawyki
- Ćwiczenie strzelania "na sucho" wyrabia nawyki i pamięć mięśniową bardzo ważną z punktu widzenia bezpieczeństwa samych policjantów - mówi nadkom. Tomasz Krajewski pomysłodawca szkolenia, instruktor strzelecki z wydziału organizującego ćwiczenia.
Strzelanina w Gdańsku - zginął złodziej samochodu, dwaj policjanci są ciężko ranni
Ostra amunicja
Dalej już strzelanie z ostrą amunicją na nowej strzelnicy, wyposażonej w specjalnie przygotowaną półrotundę, gdzie istnieje możliwość prowadzenia działań w zainscenizowanych pomieszczeniach.
Lekkie przesłony imitujące ściany umożliwiają ustawienie do wolnej kubatury pomieszczenia, które mogą imitować zarówno biura, jak i mieszkania, ponieważ są umeblowane. Policjant tam ćwiczący musi sprawdzić dokładnie każdy pokój, aby wiedzieć czy przestępca nie ukrył się w łóżku, czy szafie. Oczywiście najważniejsze jest bezpieczne, dla funkcjonariusza i jego kolegi, wykonanie tego zadania.
Pierwsza pomoc
A na koniec udzielanie pomocy przedmedycznej i przypomnienie jak prawidłowo wykonać resuscytację, czy ułożyć osobę ranną w pozycji tzw. bocznej-ustalonej.
Dalej zakładanie opatrunków i nauka przywracania akcji serca na ćwiczebnym defibrylatorze.
Tak mniej więcej wyglądały ćwiczenia bydgoskiej "patrolówki" zorganizowane w nowej strzelnicy przez Wydział Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy.
Czytaj e-wydanie »