Bydgoscy radni przez aklamację przyjęli dziś podczas posiedzenia rady miasta stanowisko w sprawie pomysłu powołania w Bydgoszczy samodzielnego uniwersytetu medycznego.
Treść stanowiska zaproponował prezydent Bruski. Głos w dyskusji zabrał między innymi prof. Maciej Świątkowski, radny wojewódzki i przedstawiciel związków zawodowych CM. Przedstawił konkretne argumenty, które wg niego mają poprzeć tezę, że Collegium Medicum jest intelektualnie drenowane przez UMK i wykorzystywane do pozyskiwania środków na projekty badawcze, które ostatecznie nie są prowadzone w Bydgoszczy, tylko w Toruniu.
- Te dane pokazują jednoznacznie, jak traktowane jest środowisko CM przez Toruń - mówił prezydent Bruski. - Tak nie może dłużej być. Bydgoszcz jest gotowa, by stworzyć silną placówkę medyczną. Deklarujemy też wsparcie finansowe dla uczelni.
Podczas dyskusji po raz kolejny pojawił się także pomysł połączenia bydgoskich uczelni w jeden silny ośrodek. Ta kwestia na razie jednak nie była omawiana.
Oto przyjęte podczas sesji stanowisko bydgoskich radnych:
"Na podstawie SI ust. 4 pkt. 3 Regulaminu Rady Miasta Bydgoszczy stanowiącego załącznik nr 5 do uchwały Nr LXIV/ 1348/14 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 18 listopada 2014 roku w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Bydgoszczy (Dz. Urz. Woj. Kuj-Pom. z 2014r. poz. 3409), uchwala się co następuje:
1. Rada Miasta Bydgoszczy wyraża pełne poparcie dla Obywatelskiej Inicjatywy utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Jednocześnie deklaruje zaangażowanie organizacyjne, prawne i finansowe niezbędne do utworzenia nowej uczelni. Powstanie Uniwersytetu Medycznego wpisuje się w cele zawarte w Programie Sektorowym Miasto Nauki będącym częścią Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku.
2. Rada Miasta Bydgoszczy przypomina, że podczas Sesji Rady Miasta w dniu 26.08.2004r. podjęła apel sprzeciwiający się likwidacji Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy i włączeniu jej w struktury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
3. Rada Miasta Bydgoszczy wyraża wdzięczność wszystkim osobom, które podpisały się pod inicjatywą. Wyraża także uznanie wobec osób, które zaangażowały się w zbieranie podpisów poparcia.
4. Rada Miasta Bydgoszczy apeluje do wszystkich osób, które będą miały wpływ na podejmowane w tej sprawie decyzje, o nie ignorowanie głosu ponad 160 000 mieszkańców oraz bydgoskiego środowiska naukowego."
Więcej w jutrzejszej "Pomorskiej".
