Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy
I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy nawiązało właśnie współpracę ze szkołą w Wielkiej Brytanii. To dla młodzieży okazja na rozwój umiejętności językowych w kontakcie z angielskimi rówieśnikami.
To też może Cię zainteresować
Szkoły stowarzyszone w UNESCO
Na pomysł nawiązania współpracy z brytyjską szkołą Hockerill Anglo-European Colledge w Bishop’s Stortford wpadła dr Dominika Goltz-Wasiucionek, nauczycielka języka angielskiego w I LO w Bydgoszczy.
– Nasze liceum należy do Szkół Stowarzyszonych UNESCO. Jest to sieć szkół w Polsce i w różnych krajach. Doszłam do wniosku, że warto byłoby znaleźć placówkę w Wielkiej Brytanii i podjąć wspólne działania. Zależało mi na tym, aby nasi uczniowie mogli podnosić swoje umiejętności językowe i jednocześnie poznawać kulturę innego kraju. Napisaliśmy więc z młodzieżą list, w którym zaprosiliśmy szkoły zrzeszone w UNESCO, do współpracy. Długo nic się nie działo, wreszcie przyszła pozytywna odpowiedź od jednej ze szkół i tak to się zaczęło – opowiada dr Dominika Goltz-Wasiucionek, nauczycielka języka angielskiego w I LO w Bydgoszczy.
Uczniowie spotkali się on-line
W projekcie uczestniczy klasa 3 d, której wychowawczynią jest dr Dominika Goltz-Wasiucionek. To klasa lingwistyczna z rozszerzonym programem języka angielskiego, geografii oraz językiem hiszpańskim. Młodzież podzieliła się na sześć zespołów, a każdy z nich dla całej klasy brytyjskiej przygotowuje jedną prezentację na tematy: miasto, szkoła, historia Polski, język polski, kultura, atrakcje turystyczne Polski.
Pierwsze spotkanie on-line odbyło się 28 września. – Każda grupa przedstawiła trzy tematy. Młodzież posługiwała się biegle językiem angielskim – wyjaśnia dr Dominika Goltz-Wasiucionek. - Swoje prezentacje pokazała też brytyjska szkoła, której uczniowie pracują w parach.
Nowi znajomi z Wielkiej Brytanii
Licealiści z 3d mówią, że spotkanie z angielskimi rówieśnikami było dla nich ciekawą lekcją.
– Poznałyśmy nowych znajomych ze szkoły w Wielkiej Brytanii, osłuchałyśmy się z naturalnym akcentem brytyjskim, a także wiele się dowiedziałyśmy o kulturze i codziennym życiu uczniów – opowiadają Agata i Blanka.
W tym semestrze planowane jest jeszcze jedno spotkanie on-line. Szkoły połączą się po raz drugi 24 listopada br. – Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijać, tym bardziej, że kontakt ułatwiają nam nowoczesne technologie – dodaje dr Dominika Goltz-Wasiucionek.
