Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoska Pesa z nową umową! 16 takich nowoczesnych pociągów pojedzie na Mazowsze

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Zamówienie dostarczy bydgoska PESA. Pojazdy trafią do Kolei Mazowieckich najpóźniej w 2026 roku.
Zamówienie dostarczy bydgoska PESA. Pojazdy trafią do Kolei Mazowieckich najpóźniej w 2026 roku. Pesa
Samorząd województwa kupuje kolejne pojazdy dla Kolei Mazowieckich. Flotę spółki zasili 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT), które dostarczy PESA. Wartość zamówienia to ponad 458,5 mln zł.

Park taborowy Kolei Mazowieckich powiększy się o 16 dwuczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Będą to EZT-y typu 61WE model REGIO 160.

  • Wartość zamówienia to ponad 458,5 mln zł.

Samorząd województwa mazowieckiego ubiega się o środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).

Umowa na 16 pojazdów, ale mogą być 22

- Przedsięwzięcie jest częścią programu inwestycyjnego województwa mazowieckiego, w ramach którego zakupimy łącznie 22 pojazdy. Dzisiejsza umowa dotyczy dostawy 16 pojazdów, ich serwisowania i szkolenia personelu. Dzięki takim inwestycjom nasza spółka będzie mogła dalej dynamicznie się rozwijać - podkreśla mazowiecki marszałek, Adam Struzik.

Zakup pojazdów to dobra wiadomość przede wszystkim dla pasażerów. Inwestycja pozwoli na zwiększenie komfortu podróży, a także skrócenie czasu przejazdu na najbardziej obciążonych odcinkach łączących aglomerację warszawską z pozostałymi obszarami województwa mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Pojazdy obsłużą nowe połączenia

Nowe składy pojawią się na tzw. liniach radomskich:

  • Radom–Drzewica,
  • Radom–Dęblin,
  • Radom–Skarżysko-Kamienna,
  • Radom–Warka–Warszawa,
  • a także na planowanym do realizacji w ramach Programu Kolej Plus połączeniu Dobieszyn–Kozienice.

Jak zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski, samorząd województwa chce zapewnić mieszkańcom subregionu radomskiego lepszy i szybszy dojazd do Radomia i Warszawy. – To kolejny krok samorządu województwa do usprawnienia komunikacji kolejowej w regionie i przywrócenia kolei w Kozienicach. Przypomnę, że dofinansujemy budowę 23,5-kilometrowego odcinka linii kolejowej Kozienice–Dobieszyn. Przeznaczyliśmy na to 45 mln zł, czyli praktycznie cały wkład własny do projektu zakwalifikowanego do Programu Kolej Plus. Już na początku grudnia podpisaliśmy umowę w tej sprawie. W najbliższych latach powstanie w Radomiu nowa baza utrzymaniowo-naprawcza Kolei Mazowieckich, w której będą także serwisowane zamówione pojazdy.

Będą to EZT-y typu 61WE model REGIO 160 - wizualizacja.
Będą to EZT-y typu 61WE model REGIO 160 - wizualizacja. Pesa

Pojazdy będą mogły w przyszłości obsługiwać też połączenia: Warszawa–Małkinia–Ostrów Mazowiecka, Siedlce–Sokołów Podlaski, Siedlce–Łuków. Radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska, zwraca uwagę, że to inwestycja potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców. – Powiększenie parku taborowego umożliwi uruchomienie nowych połączeń na odcinkach, na których obecnie nie kursują pociągi pasażerskie. Nowe pojazdy będą obsługiwać połączenia planowane do realizacji w ramach projektów Kolej Plus, czyli linie do Kozienic, Ostrowi Mazowieckiej i Sokołowa Podlaskiego.

Nowoczesne pojazdy dostarczy PESA

Zamówienie dostarczy bydgoska PESA. Pojazdy trafią do Kolei Mazowieckich najpóźniej w 2026 r. – To dla nas powód do szczególnej dumy, że świętujące wkrótce swoje 20-lecie Koleje Mazowieckie w kolejny etap historii wjadą nowoczesnymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi PESA. Jestem przekonany, że te przyjazne środowisku i bezpieczne pojazdy staną się symbolem komfortu podróży i zadowolenia pasażerów – mówi Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu PESA Bydgoszcz.

PESA podpisała dzisiaj z Kolejami Mazowieckimi umowę na dostawę 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych.
PESA podpisała dzisiaj z Kolejami Mazowieckimi umowę na dostawę 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pesa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska