MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Zachem na stratach. A pracownicy żądają i utrzymania etatów, i - paradoksalnie - podwyżek!

Tekst i fot. Agnieszka Wirkus [email protected] Tel. 52 326 31 86
Związkowcy z Zachemu toczą z pracodawcą spór zbiorowy nie tylko o utrzymanie meijsc pracy, ale i wprowadzenie 5-procentowych podwyżek
Związkowcy z Zachemu toczą z pracodawcą spór zbiorowy nie tylko o utrzymanie meijsc pracy, ale i wprowadzenie 5-procentowych podwyżek
Pracownicy Zachemu twierdzą, że po pierwszym lipca pracę w firmie może stracić w przybliżeniu 120 osób. Kolejnych kilkadziesiąt ma być zwolnionych w 2011 i 2012 roku.

Zapytany o sprawę Piotr Kuzimski, rzecznik Zachemu, potwierdza, że zwolnienia są planowane. Nie podaje jednak ilu osób i kiedy dokładnie one dotkną.

Obejrzyj zdjęcia z Zachemu

Ponad tysiącosobowa załoga przedsiębiorstwa od dawna mogła spodziewać się, że w tegoroczne wakacje przełożeni zaczną wręczać wypowiedzenia. Dlaczego? W 2006 roku firmę kupiła Grupa Chemiczna Ciech. W tym samym roku w zakładzie zaczął obowiązywać pakiet socjalny. Jego częścią są m.in. gwarancje zatrudnienia. Co on zapewniają? Pracownicy którzy zostaliby zwolnieni w ostatnich latach, powinni dostać wszystkie pensje, jakie należałyby im się do końca czerwca tego roku. Czyli do chwili, gdy w Zachemie przestanie obowiązywać pakiet socjalny.

Tutaj jest sylwetka Konrada Mikołajskiego, prezesa Zachemu


Mają dużo szersze plany

Piotr Kuzimski zapewnia, że plany zakładu nie dotyczą tylko zmniejszenia zatrudnienia. Firma planuje na trzy najbliższe lata zakrojoną na szeroką skalę restrukturyzację. Chce połączyć działy, sprzedać niepotrzebne budynki i tereny oraz zbyć swoje udziały w niektórych spółkach.

Efekty restrukturyzacji mają być najlepiej widoczne w latach 2011-2012. Zachem szacuje, że obniży koszty działalności o około 14 mln zł. A ze sprzedaży majątku uzyska w przybliżeniu 30 mln zł przychodów. Pieniądze się przydadzą. Jak podaje Piotr Kuzimski, przedsiębiorstwo zakończyło ubiegły rok ze stratą.

Chcą pracy i podwyżek

- Sytuacja finansowa zakładu nie jest tak zła, aby trzeba było zwalniać pracowników - uważa Waldemar Tomczuk, przewodniczący związku zawodowego „Zmiana” w Zachemie. - Załoga i tak będzie się zmniejszać. Tylko w tym roku na emeryturę odejdzie około 50 osób.

Redukcji etatów przeciwni są też inni związkowcy.

- Gdzie ci zwolnieni z Zachemu 50-latkowie znajdą pracę? W Bydgoszczy nie mają na to szans - przekonuje Andrzej Werner, szef „Solidarności” w Zachemie.

W firmie działa pięć organizacji związkowych. Od dość niedawna reprezentują wspólne stanowisko. Toczą z pracodawcą spór zbiorowy o utrzymanie miejsc pracy i wprowadzenie 5-procentowych podwyżek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska