Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz chyba przepłynie się na Prawie wodnym

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Przy ulicy Baczyńskiego w Bydgoszczy trwa remont dawnego gimnazjum, które miało być przeznaczone na siedzibę Zarządu Dorzecza Wisły
Przy ulicy Baczyńskiego w Bydgoszczy trwa remont dawnego gimnazjum, które miało być przeznaczone na siedzibę Zarządu Dorzecza Wisły Dariusz Bloch
Wszystko wskazuje na to, że stolica naszego regionu nie będzie siedzibą Zarządu Dorzecza Wisły. Może skapnie jej coś na otarcie łez.

"Minister środowiska, na obecnym etapie prac nad ustawą Prawo wodne, nie planuje podejmowania działań względem miasta Bydgoszczy ani żadnego innego podmiotu w zakresie polityki inwestycyjnej oraz lokalowej" - pisze w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister środowiska Mariusz Gajda.

Paweł Olszewski, poseł PO i autor interpelacji w sprawie utworzenia siedziby Zarządu Dorzecza Wisły w Bydgoszczy, uznał odpowiedź resortu środowiska za negatywną i wysłał list otwarty do bydgoskich przedstawicieli partii rządzącej z prośbą o interwencję w tej sprawie.

- Ta inicjatywa jest słuszna. Będziemy ją wspierać - deklaruje Ewa Kozanecka, poseł PiS z Bydgoszczy. - Gdy byłam jeszcze radą miejską, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska zapewniała, że w Bydgoszczy powstanie siedziba Zarządu Dorzecza Wisły. Wtedy nie czuliśmy zagrożenia tej inicjatywy. Stało się inaczej, ale moim zdaniem w Bydgoszczy powinna powstać ta instytucja.

Poseł Piotr Król (także PiS) nie deklaruje wsparcia inicjatywy Olszewskiego. Najpierw chciałby wiedzieć dlaczego poprzednia ekipa rządowa nie zdecydowała się jednak na procedowanie projektu Prawa wodnego.

- Poprzedni projekt Prawa wodnego był kontrowersyjny, zwłaszcza jeśli chodzi o podział rzek na państwowe i samorządowe, czyli marszałkowskie. Sporne były kwestie związane z kosztami ich utrzymania i płynących z tego tytułu dochodami - wyjaśnia Stanisław Wroński, pełnomocnik marszałka województwa kujawsko-pomorskiego ds. dróg wodnych. - Ostatecznie projekt ugrzązł w konsultacjach międzyresortowych.

- Jest źle - ocenia sytuację Bydgoszczy prof. Zygmunt Babiński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, nowo powołany członek Krajowej Rady Gospodarki Wodnej. - Ministerstwo Środowiska chce raczej wzmocnić Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej i Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej. Bydgoszcz ma szansę na utworzenie siedziby zarządu zlewni, może Brdy. A to znacznie niższa ranga administracji wodnej.

Jednak naukowiec proponuje dalszą walkę o Zarząd Dorzecza Wisły i w tej sprawie spotka się w czwartek z prezydentem Bydgoszczy Rafałam Bruskim, tym bardziej że jest przewodniczący zespołu ds. powołania zarządu w Bydgoszczy.

Przy ul. Baczyńskiego 13 wciąż trwa remont budynku dawnego gminazjum, które władze miejskie przeznaczyły na siedzibę tej prestiżowej placówki. Zainwestowano 5,6 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska