Pan Zdzisław przyjechał do Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy w środę 12 kwietnia. Zgłosił się na SOR z urazem kolana. Jak relacjonuje, poinformowano go, że dzieci są przyjmowane poza kolejnością i czas oczekiwania będzie wydłużony. - Każde kolejne dziecko spychało mnie na koniec kolejki. Rozumiem, że dzieci są ważne, ale co ze starszymi pacjentami? Wiele osób wybiera w takiej sytuacji inny szpital, ale ja nie mam samochodu i jest mi trudno przemieścić się z jednego szpitala do drugiego - żali się nasz Czytelnik.
Szpital wyjaśnia, że pacjentów było o 100% więcej niż zazwyczaj
Okazuje się, że do opisanej przez pana Zdzisława sytuacji doszło w dniu, w którym na szpitalny oddział ratunkowego trafiła wyjątkowo duża liczba pacjentów ortopedycznych - 100% więcej niż zazwyczaj. - Okres poświąteczny czy weekendowy, szczególnie jeśli jest ładna pogoda, zawsze powoduje zwiększoną liczbę kontuzji kończyn górnych lub dolnych: stłuczeń, zwichnięć czy złamań, głównie u dzieci. Stąd tak duża liczba młodych pacjentów w tym dniu - wyjaśnia Marta Laska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.
Marta Laska dodaje, że szpital Jurasza jako jeden z nielicznych ośrodków w województwie kujawsko-pomorskim przyjmuje dzieci z urazami. - Zwyczajowo, ze względu na dobro małego pacjenta (kwestie między innymi psychologiczne), dzieci w kategorii zielonej przyjmowane są u nas przed osobami dorosłymi z tej kategorii. Ostateczną decyzję o kolejności przyjęcia zawsze podejmuje lekarz - tłumaczy rzecznik placówki.
Procedury obowiązujące w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy
Pacjenci przyjmowani są zgodnie z obowiązującym w szpitalu systemem segregacji medycznej Emergency Severity Index (ESI). Szpital posługuje się systemem zarządzającym trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym, zwanym "TOPSOR". Personel szpitala po wykonaniu segregacji medycznej przydziela pacjenta do jednej z pięciu kategorii zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielania świadczeń zdrowotnych:
- ESI 1 (kolor czerwony) – oznaczający pomoc natychmiastową
- ESI 2 (kolor pomarańczowy) – pomoc bardzo pilna
- ESI 3 (kolor żółty) – pomoc pilna
- ESI 4 (kolor zielony) – pomoc odroczona
- ESI 5 (kolor niebieski) – kategoria pilności: wyczekująca (pacjent zgłasza się do SOR z dolegliwością, z którą powinien zgłosić się do lekarza POZ lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej).
- Pacjenci w stanie zagrożenia życia i zdrowia przyjmowani są natychmiast, co może wpłynąć na wydłużenie czasu oczekiwania pacjentów w niższych kategoriach - informuje Marta Laska.
Procedury przewidują, że jeżeli u pacjenta nie występuje stan bezpośredniego zagrożenia życia, nie jest to sytuacja wysokiego ryzyka a do udzielenia pomocy nie potrzeba wielu zasobów wówczas pacjent z urazem kończyny, wymaga tylko wykonania zdjęcia RTG i zostaje przypisany do kategorii 4 (kolor zielony).
- Najwięcej pacjentów, którzy zgłaszają się do części urazowo-ortopedycznej, jest przypisywana właśnie do kategorii zielonej - kończy Marta Laska.
