Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz pożegnała śp. prof. Jana Domaniewskiego [zdjęcia]

(has)
Trumna z ciałem prof. Jana Domaniewskiego została wystawiona w Katedrze Bydgoskiej. Tu w godzinach przedpołudniowych rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe. Następnie kondukt przejechał ulicami miasta na cmentarz przy ul. Artyleryjskiej.
Trumna z ciałem prof. Jana Domaniewskiego została wystawiona w Katedrze Bydgoskiej. Tu w godzinach przedpołudniowych rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe. Następnie kondukt przejechał ulicami miasta na cmentarz przy ul. Artyleryjskiej. Fot. Tytus Żmijewski
Bydgoszcz pożegnała dziś prof. Jana Domaniewskiego - człowieka wielkiego i skromnego zarazem, lekarza i naukowca, wybitnego patomorfologa, twórcę bydgoskiej Akademii Medycznej i jej wieloletniego rektora, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, prezesa Związku Powstańców Warszawskich w Bydgoszczy.

Ostatnia Droga Profesora Jana Domaniewskiego.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Odeszedł Wielki Bydgoszczanin

Odeszedł Wielki Bydgoszczanin

Profesor zwyczajny dr. hab. Jan Domaniewski - z pochodzenia był warszawiakiem, synem ochotnika w wojnie polsko-bolszewickiej. Urodził się 18 kwietnia 1928 r. Już przed wybuchem wojny działał w harcerstwie. Podczas okupacji był harcerzem konspiracyjnych "Szarych Szeregów", potem członkiem Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej. O swoim udziale w powstaniu warszawskim opowiedział nam przed dwoma laty (na www. pomorska.pl czytaj tekst "Kule miały "Wilka" nie sięgać"). Za nieprzeciętną odwagę i brawurowe akcje został m.in. odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych.
W 1947 r. powrócił do Polski. Rozpoczął studia medyczne w Gdańsku, które ukończył w 1952 r. Siedem lat później trafił do Bydgoszczy, w której pozostał do końca życia.
Specjalizował się w anatomii patologicznej. W latach 1984-2002 r. kierował Katedrą i Zakładem Patomorfologii Klinicznej, stworzył bydgoską szkołę patomorfologii klinicznej, która wychowała kilkudziesięciu specjalistów patomorfologów.
Ogromną zasługą prof. Domaniewskiego było stworzenie w mieście nad Brdą zalążków Akademii Medycznej, która - jako w pełni samodzielna uczelnia - zaistniała w 1984 r. Został jej pierwszym rektorem. Uczelnią kierował do 2002 r. Był wielkim orędownikiem przekształcenia AM w Collegium Medicum UMK.
Za zasługi poniesione dla budowania w Bydgoszczy akademickiego ośrodka kształcenia medycznego odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz licznymi odznaczeniami państwowymi i regionalnymi. Był także doktorem honoris causa swojej Alma Mater.
Przez ostatnie lata stał na czele Związku Powstańców Warszawskich w Bydgoszczy.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w Katedrze Bydgoskiej. Zmarłego żegnało duchowieństwo, władze województwa, miasta, UMK i Collegium Medicum.

- Za Sienkiewiczem chciałoby się powiedzieć: Panie Profesorze, harcerzu Szarych Szeregów, hejnał na zbiórkę grają, a Ty do apelu nie stajesz! - mówił ks. Ryszard Pruczkowski, kanonik gremialny Kapituły Katedralnej.

Odczytano listy od premiera Donalda Tuska i abp Henryka Muszyńskiego, prymasa Polski.

- Ziemskie dzieło Profesora dobiegło końca, ale trwa to, czego dokonał - wolna Polska i szkoła medyczna - podkreślił prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

Prof. Andrzej Radzimiński, rektor UMK dziękował twórcy bydgoskiej Akademii Medycznej "za ślad, jaki na Uniwersytecie pozostawił".

Pięknie o "Janku" mówiła - słowami poetki Wisławy Szymborskiej - prof. Małgorzata Tafil-Klawe, prorektor ds. Collegium Medicum. - Życie Profesora Domaniewskiego to gawęda o miłości do ziemi ojczystej. Dziękuję ci Janku za to, że nie byłeś "wypłoszonym ptakiem".

Cytując Władysława Broniewskiego prof. Tafil-Klawe dodała: "Nie o każdym śpiewają pieśni/ lecz to imię opiewać będą/ ono potrafi się wznieść/ ponad historię legendą".

Prof. Jan Domaniewski zmarł 23 grudnia. Został pochowany na cmentarzu Nowofarnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska