- Myślę, że mamy duże szanse - mówi Joanna Matura z biura promocji miasta i współpracy z zagranicą UMB. - Mamy doświadczenie w tej materii, a mam na myśli nasz udział w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej, organizowanej przez Włochów. Mieszkańcy bardzo chętnie brali udział w tej zabawie, teraz z pewnością będzie podobnie.
Europejska Rywalizacja Rowerowa została wygaszona przed rokiem i właśnie po to, by wypełnić tę niszę, Bydgoszcz postanowiła zorganizować nową zabawę, której głównym celem jest propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu.
Walka o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski” zacznie się dopiero z końcem wakacji i będzie trwała przez cały wrzesień, jednak już teraz można się do niej zapisać. Jak to zrobić?
- Wystarczy pobrać aplikację, która funkcjonuje od dłuższego czasu - mówię o „Aktywnej Bydgoszczy” - a która tymczasowo, na potrzeby rywalizacji, zmieniła nazwę na „Rowerową Stolicę Polski” - mówi Matura. - Później trzeba się tylko dopisać do swojego miasta czy wybranej grupy i kilometry przejechane we wrześniu na rowerze będą zliczane w ramach rywalizacji. Oprócz tego oczywiście zachęcamy do korzystania z wielu innych funkcjonalności aplikacji - dodaje.
Wśród najciekawszych jest np. możliwość tworzenia grup, w ramach których będzie się toczyć dodatkowa rywalizacja. Konkurować mogą ze sobą szkoły, firmy, uczelnie, osiedla. Można też samemu wyznaczać sobie cele, a za ich osiągnięcie zdobywać odznaczenia, a także śledzić czas swoich przejazdów, czy spalone kalorie. W aplikacji na bieżąco można też sprawdzać prognozę pogody.
Posiadacze aplikacji mogą także zdobywać zniżki u partnerów akcji. Dla chętnych zostaną przygotowane dodatkowe wyzwania, które to umożliwią.
Jeśli chodzi o partnerów aplikacji, na razie jest ich kilkunastu. - Z kolejnym wkrótce zostanie podpisana umowa, z następnymi trzema trwają rozmowy - mówi Matura.
Jak na razie prócz Bydgoszczy, a właściwie Metropolii Bydgoszcz (pod taką nazwą będą startować rowerzyści z naszego miasta i okolicznych miejscowości) w rywalizację włączyły się:
- Biała Podlaska,
- Białystok,
- Chełm,
- Chorzów,
- Gniezno,
- Gorzów Wielkopolski,
- Grudziądz,
- Inowrocław,
- Jastrzębie-Zdrój,
- Łomża,
- Kielce,
- Koszalin,
- Leszno,
- Nowa Sól,
- Olsztyn,
- Ostrowiec Świętokrzyski,
- Przemyśl,
- Suwałki,
- Świętochłowice,
- Włocławek.
- Do rywalizacji w grupie „Metropolia Bydgoszcz” zgłosiły się jak dotąd między innymi Barcin, Dobrcz, Dąbrowa Chełmińska, Sadki, Kcynia, Białe Błota i Koronowo - wymienia Joanna Matura.
Po zakończeniu zabawy, jej wyniki zostaną wygenerowane od razu, a zwycięskie miasto otrzyma tytuł „Rowerowej Stolicy Polski” i przechodni puchar.
By wszystkim, nawet tym najmniejszym miastom dać równą szansę, liczba przejechanych kilometrów będzie dzielona przez liczbę mieszkańców. Warto wziąć to sobie do serca i kręcić ich jak najwięcej. Wygrywa to miasto, w którym rowerzyści okażą się najbardziej aktywni.
Dobry rowerzysta ma dobry... kask. Jaki kask wybrać? [PORADNIK]
Młodzi kierowcy wciąż najbardziej niebezpieczni
