Bydgoszcz stawia na retencję wód deszczowych. Jesteśmy krajowym liderem w tej dziedzinie

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Archiwum Polskpress
Bydgoszcz jest krajowym liderem jeśli chodzi o inicjatywy związane z retencją wód deszczowych. W piątek 9 października 2020 roku odbyła się trzecia konferencja przygotowana przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy w ramach projektu „Bydgoska retencja+2050”.

III ogólnopolska konferencja z cyklu „BYDGOSKA RETENCJA +2050” odbyła się w piątek pod hasłem „Zielono-niebieska infrastruktura - inspiracje, cyfryzacja i misja”. Spotkanie w formie online transmitowano z centrum konferencyjnego Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Było to jedno z wydarzeń jubileuszu 120 lat Wodociągów Bydgoskich i Kanalizacji.

Deszcz będzie padał zimą zamiast wiosną. Bydgoszcz musi być na to gotowa

Poważnym wyzwaniem, przed którym stoją polskie miasta, w tym Bydgoszcz, jest stworzenie skutecznego systemu odwodnienia miasta i gromadzenia deszczówki. W 2013 roku Rada Miasta Bydgoszczy zleciła Miejskim Wodociągom i Kanalizacji przygotowanie projektu systemu odwodnienia miasta. W wyniku przeprowadzonych analiz eksperci z MWiK doszli do wniosku, że ze względu na coraz intensywniejsze opady, nie ma sensu budowanie większych kanałów. Dlatego wymyślono dla Bydgoszczy koncepcję tzw. miasta-gąbki, zielono-niebieskich rozwiązań oraz rozproszonej retencji, która symuluje naturalne sytuacje w przyrodzie.

- Kierunek naszych działań wyznaczają zmiany klimatyczne. Prognozy w perspektywie roku 2050 przewidują zmniejszenie rocznej sumy opadów, ale co gorsza, opady będą przesuwać się z miesięcy wiosenno-letnich, gdy przyroda najbardziej ich potrzebuje, na miesiące zimowe. Latem będzie padać rzadziej, ale intensywniej - mówi mgr inż. Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK w Bydgoszczy.

Jeśli nie będziemy do tego dobrze przygotowani, to grozi nam znaczny deficyt wody w środowisku naturalnym. Jakie działania podejmuje Bydgoszcz w celu przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym? Jak informuje mgr inż. Stanisław Drzewiecki, dzięki pomocy ekspertów z państwowej służby hydrologicznej udało się stworzyć cyfrową mapę hydrologiczną Bydgoszczy. Pozwala ona ocenić uwarunkowania, które wyznaczają możliwość zagospodarowania wody deszczowej np. poprzez infiltrację do gruntu. Dzięki tej mapie wytypowano też budynki, tereny, ulice zagrożone podtopieniami.

Cyfrowa mapa to element potężnej inwestycji realizowanej przez MWiK w Bydgoszczy, która jest drogowskazem dla innych polskich miast. Działania bydgoskich Wodociągów związane z zagospodarowaniem wód opadowych oraz tworzeniem infrastruktury umożliwiającej retencję zostały docenione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pionierski projektu budowy i modernizacji kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy, z uwagi na kompleksowość i innowacyjność rozwiązań uzyskał najwyższe dofinansowanie w konkursie NFOŚiGW spośród zaakceptowanych w konkursie projektów. Bydgoska koncepcja jest jedyną w Polsce, który analizuje i rozwiązuje problemy funkcjonowania systemu kanalizacji deszczowej w skali całego miasta oraz zmienia sposób myślenia i patrzenia na wody opadowe oraz przestrzeń miejską. Założenia są takie, że nie cała woda z nawalnego deszczu musi trafić do kanalizacji deszczowej. Wodę tę trzeba gromadzić i zagospodarować, tylko trzeba stworzyć warunki - to innowacyjna myśl bydgoskiego projektu. Jej realizację umożliwia koncepcja miasta-gąbki pochłaniającego deszcz i wdrożenie zielono-niebieskiej strategii zagospodarowania przestrzennego, promującej tworzenie odpowiednio zaprojektowanych parków, ogrodów deszczowych, naturalnych zbiorników retencyjnych oraz rozwiązań indywidualnych w przydomowych ogródkach.

- W ramach małej retencji miejskiej zalecane są na przykład zielone dachy, czy ogrody deszczowe oraz odprowadzanie wody bezpośrednio na teren działki otaczającej domy lub na tereny zielone bezpośrednio przylegające do budynków - wyjaśnia Hanna Bukowska z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy. Jak dodaje, bardzo ważne w całym systemie małej retencji miejskiej są też takie tereny jak lasy, zieleń krajobrazowa, zieleń miejska, parki osiedlowe a nawet zieleń przyuliczna, drogowa a także boiska czy korty tenisowe, gdzie może być prowadzona infiltracja wód deszczowych.

W Bydgoszczy odnawiane są stare kanały i budowane zbiorniki retencyjne

W ramach wartego 258 mln zł projektu inwestycyjnego przystosowania kanalizacji deszczowej do zmieniającego się klimatu, realizowane są dwa główne obszary. Pierwszy to renowacja starej sieci deszczowej, która odzyska swoją dawną przepustowość na okres kolejnych 40-50 lat. W Bydgoszczy takiej renowacji poddano 90 km kanałów. - Udało się oczyścić kanały pod wiaduktami w Fordonie i pod wiaduktem przy ul. Grunwaldzkiej. Działają bez przeszkód - mówi mgr inż. Piotr Nalazek z MWiK w Bydgoszczy. - Ogółem od września 2018 roku do chwili obecnej, własnymi siłami oczyściliśmy 28 km sieci a diagnozie poddaliśmy dalsze 22 km. Z kolei w latach 2019-2020 w ramach działań renowacyjnych realizowanych na nasze zamówienie przez zewnętrzną firmę oczyszczono dodatkowe 79 km sieci kanalizacji deszczowej - dodaje Piotr Nalazek.

Drugi obszar to trwająca właśnie budowa nowych zbiorników retencyjnych o pojemności od 30 do 2500 metra sześciennego. W całej Bydgoszczy będzie ich łącznie 66.

Przeczytaj też: Występują problemy z działaniem Bydgoskiej Karty Miejskiej

Konferencje przygotowywane przez MWiK w ramach projektu „Bydgoska retencja+2050” dotyczącego zagadnień związanych z gromadzeniem i wykorzystaniem wód opadowych, adresowane są do przedstawicieli samorządów, przedsiębiorstw branży wodociągowo-kanalizacyjnej oraz wszystkich instytucji i osób, którym bliska jest tematyka związana z gospodarowaniem wodami opadowymi. Tzw. zielono-niebieskie rozwiązania, umożliwiając gromadzenie wody deszczowej na terenie miasta, osiedli, prywatnych nieruchomości, przyczynią się do zmniejszenia podtopień powstających w wyniku deszczy nawalnych, podniosą odporność miasta na zmiany klimatyczne, poprawią wygląd bydgoskich ulic i komfort życia mieszkańców.

PROGNOZA POGODY W POLSCE 9-13.10.2020

Wideo

Materiał oryginalny: Bydgoszcz stawia na retencję wód deszczowych. Jesteśmy krajowym liderem w tej dziedzinie - Express Bydgoski

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bydziak

Brawo i to jest powód do dumy. Mało jest takich spraw, w których Bydgoszcz jest tak chwalona i stawiana za wzór.

G
Gość

Statystycznie jesteśmy najgłupszymi ludźmi w Europie.

Płacimy podatek od deszczu i nikt nie protestuje.

Dodaj ogłoszenie