Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Świetny pomysł rozbudowy nabrzeża Brdy trafił do kosza

(bog)
Tak mógłby wyglądać deptak pomiędzy Mostową a Mostem Bernardyńskim
Tak mógłby wyglądać deptak pomiędzy Mostową a Mostem Bernardyńskim Projekt Mirosława NIZIO
Dotarliśmy do opracowanej przez czołowego polskiego architekta koncepcji przebudowy nabrzeża Brdy. Niestety, oryginalny pomysł pokryje gruba warstwa muzealnego kurzu.

Koncepcja zakłada przede wszystkim połączenie ekspozycji Muzeum Okręgowego w Spichrzach z Muzeum Żeglugi Śródlądowej. To ostatnie miało się znaleźć na barce przycumowanej do nabrzeża przy moście Sulimy-Kamińskiego. Barka miała mieć możliwość przemieszczania, np. na Jarmark Dominikański w Gdańsku, aby promować nasz węzeł wodny. Całość mogła uzupełniać kawiarnia w należących do muzeum pomieszczeniach znajdujących się niemal pod samym mostem.

- Koncepcji przyświecała jeszcze bezcenna teza odtworzenia ciągu komunikacyjnego pomiędzy mostem Sulimy-Kamińskiego a Bernardyńskim - mówi Maciej Grześkowiak, były zastępca prezydenta Dombrowicza, a obecnie radny Rady Miasta. - Na całym tym odcinku zakładała bowiem piękny, drewniany deptak. Idąc od Mostowej wzdłuż nabrzeża cumowałaby barka z muzeum i sceną kameralną, dalej byłby przystanek tramwaju wodnego i stanowiska dla jachtów, a przed mostem Bernardyńskim znalazłyby się stanowiska dla nawet trzech barek restauracyjno-barowych. Dzięki temu udałoby się ożywić całe nabrzeże - przekonuje radny.

Jak udało nam się ustalić koncepcję, na bezpośrednie zlecenie Muzeum Okręgowego przygotował już w ubiegłym roku Mirosław Nizio, autor m.in. architektonicznego projektu Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Muzeum Fabryki w Łodzi.
Niestety, choć jego pomysł spodobał się Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków, to nie zyskał akceptacji ówczesnych władz miasta. Jego realizacji sprzeciwił się prezydent Konstanty Dombrowicz, oraz wydział nadzoru inwestycyjnego w magistracie.

- Przede wszystkim uznano, że budowa byłaby za droga - wyjaśnia nam Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. - Jedyne co nam się udało, to nakłonić drogowców i ratusz do włączenia do projektu rewitalizacji Starego Rynku pomysłu wyremontowania krótkiego odcinka ulicy Spichlernej. Chodzi o fragment między Rybim Rynkiem a mostem oraz przebudowę schodów z Mostowej na nabrzeże - dodaje dyrektor.

Więcej w piątek (25.03.2011), w papierowym wydaniu "Gazety Pomorskiej"

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska