
Częściowo spalony przez Rosjan gmach Teatru Miejskiego został rozebrany. Cegła trafiła do Warszawy.
(fot. archiwum Gazety Pomorskiej)
Z bogatego zasobu zdjęć i dokumentów wybrano materiały, które w sposób reprezentatywny obrazują poszczególne tematy ekspozycji.
- Podzieliliśmy ją na dwie części - mniejsza dotyczy okupacji niemieckiej, szersza - roku 1945 - informuje dr Marek Romaniuk. - W pierwszej pokazujemy fotografie i źródła pisane dotyczące m.in. restrykcji i represji, które dotknęły Polaków, wysiedleń do obozu w Potulicach i do Generalnego Gubernatorstwa. Z mniej eksponowanych tematów, za to bardzo ciekawych zobaczymy wizytę Josepha Goebbelsa, ministra propagandy III Rzeszy w Bydgoszczy oraz materiały mówiące o Niemieckiej Liście Narodowej.
Z ciekawostek - będzie lista osób, ukaranych za to, że mówiły po polsku oraz wykaz Polaków wysłanych o Dachau.
Zobacz też: Wrzesień-listopad 1939 rok. Ofiary eksterminacyjnej polityki niemieckiego okupanta [archiwalne zdjęcia]

Pierwsze po wojnie regaty wioślarskie w Brdyujściu. Na pomoście i wśród widzów widać czerwonoarmistów!
(fot. Włodzimierz Kałdowski)
Rok 1945 to ekshumacje, procesy zbrodniarzy, wysiedlenia Niemców, przyjazdy Polaków, w II RP zamieszkałych we wschodnich województwach, które w wyniku jałtańskich rozstrzygnięć przypadły ZSRS.
Zobaczymy Armię Czerwoną, która się "nieco u nas zasiedziała", przeczytamy prośby szpitala dotyczące zwrotu zagrabionego przez czerwonoarmistów mienia, poznamy materiały z życia codziennego w trudnej powojennej rzeczywistości.
Wystawa "Bydgoszcz w roku 1945" zostanie otwarta w Archiwum Państwowym (ul. Dworcowa 65) 15 września, o godz. 12.00.
Czytaj e-wydanie »