Projekt doczeka się realizacji dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa dotyczy dofinansowania w ramach programu Wspierania samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci narodowej z Funduszu Promocji Kultury.
Jeszcze w tym roku powstanie katalog zbrodni, których dopuścili się naziści w okresie II wojny światowej. Grupa badawcza skupi się przede wszystkim na powiatach: rypińskim i lipnowskim (podział administracyjny z okresu II RP).
– Chcemy oszacować i zweryfikować ofiary, skalę zbrodni w zakresie represji, wysiedleń, rabunków, w tym dzieł sztuki, zniszczeń wojennych, przemysłowych, sakralnych, w sumie utworzenie siedmiu katalogów danych – tłumaczy Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.
Więcej wiadomości z Rypina: >> tutaj <<
Opracowanie będzie poprzedzone wnikliwą kwerendą w archiwach polskich i niemieckich. W projekcie zostaną zastosowane metody nieinwazyjne badań archeologicznych na terenie trzech wytypowanych miejsc masowych egzekucji, wcześniej nieeksplorowanych, gdzie nie przeprowadzono ekshumacji lub przeprowadzono jedynie częściową.
– Mimo, że mija blisko 75 lat od zakończenia wojny, wiedza na jej temat jest wciąż niepełna, musimy wykonać jeszcze wiele pracy, by ją uzupełnić – dodaje Andrzej Szalkowski. – Zachęcamy wszystkich Państwa do wspierania nas w tym dziele. Poszukujemy wszelkich informacji na temat osób pomordowanych, zaginionych. Zależy nam na wiedzy w zakresie grabieży mienia, wysiedleń i innych represji z okresu 1939-1945.
Osoby zainteresowane pomocą mogą zadzwonić pod nr 54 280 2514, napisać na adres: [email protected] lub po prostu przyjść do siedziby muzeum przy ul. Warszawskiej 20. Projekt koordynują: Andrzej Szalkowski, Błażej Krajewski i Urszula Forczmańska.
Wydawnictwo zostanie zaprezentowane na konferencji, która odbędzie się jesienią 2019 roku, w związku z 80. rocznicą zbrodni niemieckich na terenie Ziemi Dobrzyńskiej.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?