www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
W Bydgoszczy mamy na razie dwa konsulaty honorowe: Republiki Federalnej Niemiec oraz Królestwa Belgii.
Na początku grudnia ubiegłego roku ratusz poinformował, że kolejnym konsulem honorowym w Bydgoszczy - tym razem Republiki Czech - będzie tutejszy biznesmen Dariusz Zimny. Nadal czekamy.
Na oficjalnej stronie miasta pojawiła się informacja, że uroczystość powołania Dariusza Zimnego na konsula odbędzie się w maju 2010, oraz że na uroczystości pojawią się przedstawiciele Ambasady Czech w Polsce oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- Na razie nie możemy podać konkretnej daty - poinformowała Beata Kokoszczyńska, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Nieoficjalnie słyszeliśmy, że otwarcie konsulatu może odbyć się już wcześniej - w kwietniu. Wszystko zależy od kalendarza spotkań gości, którzy na uroczystość mają przyjechać.
To nie ostatni konsulat honorowy, jaki ma powstać w naszym mieście. Bardzo prawdopodobne jest, że w Bydgoszczy będziemy mieli także konsula honorowego Hiszpanii. Miasto rozmawia również z przedstawi- cielami innych krajów, także spoza Europy.
Jak na razie mamy o jeden konsulat mniej niż przed II wojna światową.
- Jak podaje księga adresowa z 1933 roku, mieliśmy w Bydgoszczy trzy konsulaty - wyliczył Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. - Przy ul. Gdańskiej 96 mieścił się wicekonsulat Szwecji, którym kierował inż. dr Stanisław Rolbieski, rajca miejski. Natomiast przy ul. Poznańskiej 3 urzędował wicekonsul Hans Bernhard w niemieckim biurze paszportowym, które było placówką konsularną.
Mieliśmy wtedy w Bydgoszczy jeszcze wicekonsula brytyjskiego. - Był nim James Wining i jego biuro mieściło się przy ul. Piotra Skargi, choć księga nie podaje numeru budynku - zaznacza Derenda.
W naszym regionie mamy jeszcze trzy konsulaty honorowe. Wszystkie w Toruniu: Republiki Peru, Republiki Słowenii i Republiki Litewskiej.
