Duże aglomeracje to kolebka biznesowych usług. To nich, w Krakowie czy Warszawie, rodził się outsourcing w Polsce i tu nastąpił dynamiczny rozwój tej branży. Według analizy przedstawionej w Raporcie Rocznym Fundacji Pro Progressio wyróżnić można nowy trend dotyczący lokowania biznesu. Widocznym zainteresowaniem inwestorów, zarówno polskich jak zagranicznych, cieszą się teraz "miasta regionalne".
Sprawdź się: Quiz. Największe inwestycje w Bydgoszczy. Sprawdź, czy znasz daty
- By miasta regionalne przykuwały uwagę potencjalnych przedsiębiorców muszą oferować atrakcyjne warunki: ulgi podatkowe, ośrodki naukowo-badawcze, atrakcyjne ekonomicznie powierzchnie biurowe. To bardzo dobry trend, który wzmacnia dynamikę rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Jednakże nie zapominajmy, że duże miasta wciąż są w grze i bardzo ciężko będzie przebić ich ofertę. Pamiętajmy, że im dłuższa historia biznesowa tym większa dojrzałość i znajomość rynku i potrzeb - mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.
W raporcie tejże fundacji wyróżniono 10 miast, które wykazują duży potencjał inwestycyjny dla nowoczesnego biznesu. Wśród nich dominują właśnie lokalizacje regionalne.
Przeczytaj też: Bydgoszcz coraz silniejsza logistycznie. Swoje magazyny mają tu już Carrefour, Kaufland i Lidl
Wśród Poznania, Szczecina, Trójmiasta, Kielc, Łodzi, Rzeszowa, Opola, Częstochowy i Lublina, znalazła się również Bydgoszcz.
Dlaczego? Zdaniem autorów raportu, to miasto, które zdobyło pierwsze miejsce w raporcie „Doing Business in Poland 2015” przygotowanym przez Bank Światowy. Tutaj mieszczą się oddziały takich firm jak: Nokia, SDL Poland, Mobica Limited, PZU i Centrum Operacyjnego Banku Pocztowego. Miasto jest też ich zdaniem największym ośrodkiem akademickim w województwie kujawsko-pomorskim.
