Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: Wyjątkowa opieka nad pacjentami z PBS

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
hanka sowińska
Personel kliniki hematologii w „Bizielu” wyróżniony certyfikatem za kompleksową pomoc chorym na przewlekłą białaczkę szpikową

- Pacjenci z PBS są na mnie skazani - dr Danuta Szadziewska-Kowalska, hematolog mówi to ze śmiechem, ale ma powody. Bo osoby cierpiące na tę chorobę, dobrze leczone i objęte kompleksową opieką, mają szanse na długie życie i normalne funkcjonowanie.

Przewlekła białaczka szpikowa jest chorobą nowotworową szpiku kostnego. Można na nią zachorować w każdym wieku.

- W naszej klinice leczymy pacjentów powyżej 18. roku życia - przypomina dr Szadziewska-Kowalska. - Statystyki pokazują, że częściej PBS ujawnia się u osób młodszych i w wieku średnim.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Jak mówi kierująca oddziałem dr n. med. Grażyna Gadomska przewlekła białaczka szpikowa bywa np. „wyłapywana” przez lekarzy rodzinnych czy przy okazji badań okresowych (pracowniczych).

- Diagnostyką zajmuje się poradnia hematologiczna w „Bizielu”, która kieruje chorych na oddział. Tu robi się dodatkowe badania, w tym niezbędne cytogenetyczne i molekularne. Tak zdiagnozowany pacjent trafia pod opiekę poradni hematologicznej i jest leczony ambulatoryjnie. Za leki nie płaci.

Obecnie z programu lekowego korzysta 66 pacjentów z PBS. - Diagnostyka bardzo poszła do przodu, dlatego chorzy nie muszą już badać szpiku tak często jak w przeszłości. Przychodzą na kontrolę co trzy miesiące. Każda wizyta to okazja do pogadania, w zasadzie o wszystkim, w tym o innych współistniejących chorobach - mówi dr Szadziewska-Kowalska. - To bardzo ważne, bo z powodu innych schorzeń biorą leki, które mogą mieć wpływ na terapie PBS. Nasi pacjenci wiedzą, że w tej chorobie obowiązuje zakaz picia alkoholu. Zdaję sobie sprawę, że u młodszych to może być problem - pojadą nad jezioro, chcą wypocząć, a przy okazji wypić piwo. Tego im nie wolno.

Z pacjentami chorującymi na PBS pracuje cały personel kliniki. Jednak podczas wczorajszej uroczystości wręczenia certyfikatu „W trosce o pacjenta” dr Gadomska szczególne podziękowania skierowała do dr Szadziewskiej- Kowalskiej i Aliny Bethke, pielęgniarki hematologicznej. - Bezpośrednio uczestniczą w tym programie i w wyjątkowy sposób zajmują się pacjentami - podkreślała.

Klinika hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 została wyróżniona za kompleksową opiekę, dodatkowe wsparcie pacjentów oraz edukację w zakresie celów terapeutycznych, zasad prawidłowego przyjmowania leków, istoty wizyt i badań kontrolnych.

- W szpitalu wszyscy pacjenci powinni dostać profesjonalne wsparcie i pomoc, to oczywiste - mówiła dr Gadomska. - Jednak w naszym ośrodku walczymy o to, by poprzez innowacyjne terapie znacznie wydłużyć życie pacjentom, a nawet ich wyleczyć.

Certyfikat przyznała Interdyscyplinarna Rada Ekspertów, a wręczyła go Ewa Madajewska, prezes oddziału terenowego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych w Bydgoszczy.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (20.07.2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska