Zobacz wideo: Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy
Historię pana Zbigniewa, lat 68, przedstawiliśmy na początku tego tygodnia. Samotny człowiek żyje na 10 metrach kwadratowych. - Dawno temu miałem mieszkanie gminne. Straciłem je za długi - przyznaje. - Przed laty zaciągnąłem pożyczki. Spłacałem raty, dopóki pracowałem. Zacząłem jednak chorować. Jak straciłem zdrowie, to wkrótce też robotę.
Nie tylko w bankach zalegał. Z opłatami za mieszkanie tak samo. Sprawa zadłużenia za czynsz trafiła do sądu, a najemca, po ogłoszeniu wyroku - do tzw. pomieszczenia tymczasowego. - Nie mam tutaj ani własnej kuchni, ani łazienki - dodaje. Na szczęście długów mężczyzna też już nie ma. W 2018 roku ogłosił upadłość konsumencką. - Od tamtej pory się pilnuję. Nie jestem z niczym na minusie. Czynsz płacę na bieżąco, wychodzi 1,23 złote za metr.
A się zdziwił.
- W styczniu 2021 roku dostałem pismo od komornika - mówi pan Zbigniew. - To była informacja o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego przeciw mnie. Niby na wniosek wierzyciela, jakim jest miasto Bydgoszcz. Pomyślałem sobie wtedy, że zaszła pomyłka. Szybko zapomniałem o liście.
Tego samego dnia, kiedy w gazecie ukazał się tekst, czyli w ostatni poniedziałek, 68-latek otrzymał kolejne pismo z tej samej kancelarii komorniczej. Czytamy w nim: „Postępowanie zostało zawieszone 26.01.2021r. Wnioskiem z 14.07.2021r. wierzyciel zażądał podjęcia postępowania egzekucyjnego”. - To znaczy, że miasto domaga się mojej eksmisji. Jakim prawem? Przecież nie zalegam z opłatami za mieszkanie - przekonuje.
Najem tymczasowy
Nie doszło do pomyłki sądu. Komornik też nie popełnił błędu. Administracja Domów Miejskich - również nie. Eksmisja niezadłużonego lokatora jest zgodna z Ustawą o ochronie praw lokatorów. Przepisy stanowią, że „umowę najmu tymczasowego pomieszczenia zawiera się na czas oznaczony, nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 6 miesięcy”.
Pan Zbigniew od 2012 roku zajmuje takie pomieszczenie. To oznacza, że już po wspomnianym pół roku powinien we własnym zakresie poszukać innego miejsca. Warunki, które ma w lokalu zajmowanym od lat bez umowy, są zgodne z przepisami.
- Pomieszczenie tymczasowe powinno posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków - wyjaśnia Magdalena Marszałek, rzecznik ADM. - Ponadto powinno zapewniać co najmniej 5 metrów powierzchni mieszkalnej na osobę i w miarę możliwości znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.
Szansa na mieszkanie przepadła
Pan Zbigniew zaprzepaścił szansę na inne mieszkanie. - W 2020 roku złożył wniosek o ujęcie na listę osób oczekujących na zawarcie umowy najmu na czas nieoznaczony - dodaje rzeczniczka administracji. - Wniosek został rozpatrzony pozytywnie.
Tyle, że potem nie dokonał aktualizacji wniosku (ta co roku stanowi wymóg) i został wykreślony z listy.
