Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus

Proces karny byłego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu to wynik śledztwa, które zakończyła skierowaniem do sądu aktu oskarżenia Prokuratura Rejonowa Toruń Wschód.
- Grzegorz B. oskarżony został o kilka czynów. O to, że w okresie od 17 do 23 czerwca 2021 roku przekroczył swoje uprawnienia jako dyrektor szkoły, fałszywie oskarżał nauczycielkę o popełnienia przestępstwa, fałszywie zawiadomił o tym organa ścigania, a także kierował wobec niej groźby bezprawne - przekazuje "Nowościom" prokurator Joanna Becińska, zastępca prokuratora rejonowego.
Zarzucane Grzegorzowi B. przestępstwa to m.in. czyny opisane w artykułach 231, 234, 238 i 191 Kodeksu karnego. Początek procesu byłego dyrektora zaplanowano na 23 lutego w Sądzie Rejonowym w Toruniu.
Polecamy
- O godne zarobki pracowników obsługi na UMK w Toruniu. Interwencja poselska u rektora
- Głosowanie z reasumpcją, czyli Wrzosowisko na komisji rozwoju miasta
- Huk petard, wystrzały, samochód - psów policyjnych nic nie zatrzyma. Oto, co potrafią
- Tanie domy do remontu do kupienia w regionie. Zobacz ogłoszenia i zdjęcia!
Zawieszona za lekcję o depresji. A tak naprawdę za zawiązki zawodowe?
W 2021 roku polonistka i filozof Dorota Olszewska-Sioma przeprowadziła w szkole lekcje o depresji. Wielokrotnie już tłumaczyła dziennikarzom, że temat narzucał podręcznik. Nieoczekiwanie po trzech miesiącach dyrektor zawiesił ją w obowiązkach. Twierdzono, że wskutek tejże lekcji uczniowie zaczęli się samoookaleczać. Dyrektor zawiadomił policję o podejrzeniu przestępstwa.
Prawdziwym powodem chęci pozbycia się polonistki ze szkoły miał być fakt jej aktywności na polu związkowym. Konflikt między polonistką i grupa innych nauczycieli a Grzegorzem B. trwać miał od dwóch lat. Dyrektor z takim przedstawianiem sytuacji od początku jednak się nie zgadzał.
Sprawa była bardzo głośna medialnie w całym kraju. Po kolejnych sygnałach o konflikcie w szkole, 31 marca 2022 roku prezydent Torunia Michał Zaleski powołał zespół kontrolny. – Złożony jest on z przedstawicieli biura analiz i nadzoru, wydziału edukacji, wydziału budżetu i biura prawnego urzędu miasta. Te osoby badają złożoną sytuację w placówce, istniejący konflikt pomiędzy dyrekcją i związkami zawodowymi – przekazywała mediom Małgorzata Litwin z zespołu prasowego Urzędu Miasta Torunia.
Polecamy
Komisja dyscyplinarna uchyliła zawieszenie polonistki. Uchybienia znaleziono w szkole!
Komisja dyscyplinarna dla nauczycieli przy wojewodzie kujawsko-pomorskim uchyliła zawieszenie. Komisja uznała, że zawieszenie nie miało podstaw, a dyrektor kierował się osobistymi uprzedzeniami wobec polonistki i organizacji OZZ Inicjatywa Pracownicza. Natomiast do szkoły przyszli wizytatorzy z kuratorium.
- Kontrola wykazała szereg uchybień ze strony dyrektora dotyczących jego postępowania. Nie stwierdzono żadnych uchybień, jeżeli chodzi o samo działanie nauczycielki - przekazywał mediom Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. I dodawał: - Okazuje się, że 13 września policja wydała postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia z uwagi na brak wniosku o ściganie pochodzącego od osoby uprawnionej, czyli rodziców. Rodzice nie skarżą się, więc policja nie podejmuje żadnych działań.
Dyrektorem dłużej być nie mógł. Teraz tłumaczyć się będzie przed sądem
Grzegorz B. kończył w 2022 roku swoją kadencję w SP 8. Z powodu zbyt niskiej oceny pracy wystawionej przez Kuratorium Oświaty nie mógł wystartować w kolejnym konkursie. Planował wrócić na etat nauczyciela matematyki. Teraz ma większe zmartwienie - tłumaczyć musi się przed sądem w procesie karnym.
Dorota Olszewska-Sioma natomiast złożyła do sądu pracy pozew przeciwko szkole o dyskryminację ze względu na przynależność związkową. W procesie karnym jest stroną pokrzywdzoną. Jeśli Grzegorz B. zostanie prawomocnie skazany, będzie miała też prawo na drodze cywilnej dochodzić satysfakcji od niego za doznane krzywdy. W rozmowach z dziennikarzami nauczycielka nie kryła, że ciężko odchorowała opisywane wydarzenia.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: