Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Całoroczne świętowanie stulecia niepodległości w Tucholi

Radosław Osiński
Radosław Osiński
Tucholanie przygotowują się do jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. Plan jest bardzo bogaty i precyzyjny.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, harmonogram wydarzeń rocznicowych jest upubliczniony w drugiej połowie września. Został zawarty m.in. w biuletynie jutrzejszej sesji.
- Nasz harmonogram zostanie uzupełniony, jeśli pojawi się ciekawa propozycja podkreślenia lub uczczenia tej rocznicy - zastrzega burmistrz Tadeusz Kowalski, przewodniczący komitetu organizacyjnego. - Oficjalne obchody rozpoczną się już w listopadzie. Borowiackie Towarzystwo Kultury na 8 listopada przygotowuje Lekcję Historii, połączoną z wystawą zdjęć. - . Z uroczystościami powiązana jest również wymiana tablicy na budynku byłego więzienia przy ul. Dworcowej. Jej treść została skonsultowana przez IPN. Uroczystość jej odsłonięcia już za miesiąc a dokładnie j 25 października.

Świętowanie już w tym roku

Z innych tegorocznych zdarzeń warto odnotować bieg rocznicowy zaplanowany 11 listopada, na dystansie 1919 metrów.
Dzień wcześniej natomiast w Tucholskim Ośrodku Kultury w w koncercie „Śpiew dla Ojczyzny” zaprezentują się chóry Camerata, Imo Pectore oraz goście. Przyszłoroczne zdarzenia otwiera kolejny koncert, tym razem kolędowy, zaplanowany 28 stycznia.
Główne uroczystości zaś odbędą się nazajutrz. Ich inauguracją będzie msza św., podczas której zostanie poświęcony nowy sztandar gminy Tuchola. Potem nastąpi przemarsz na ul. Chopina a popołudniu na terenie OSIR odbędzie się piknik rodzinny. W rocznicowe świętowanie wpisane są także zdarzenia zaplanowane na następne wakacje. Pod hasłem stulecia niepodległości odbędzie sie kolejny Pochód Borowiaków. W lipcu swe 25-lecie reaktywacji będzie świętować tucholskie bractwo kurkowe. W okresie wakacyjnym na Placu Wolności będzie eksponowana wystawa przedwojennych zdjęć.

Trochę historii

Zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego Bory Tucholskie i Tuchola, zostały zwrócone Polsce i 29 stycznia 1920 r. do miasta wkroczyło Wojsko Polskie oraz przywrócono polską administrację.
Już w końcu 1918 roku kilkoro zacnych tucholan, m.in. Leon Janta Połczyński i dr Kazimierz Karasiewicz działali na rzecz powołania rad ludowych - zalążka późniejszych władz. Jubileusz to okazja do utrwalenia historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska