Jak wynika z badania firmy Bridgestone, kierowcy kupujące nowe ogumienie w pierwszej kolejności sprawdzają jej przyczepność na mokrej nawierzchni , hamowanie na mokrej nawierzchni, jak również przebieg, inaczej mówiąc, chodzi o żywotność opony.
- Opony są bardzo ważne, ponieważ to jedyny materiał, który jest łącznikiem pomiędzy kierowcą a podłożem po którym porusza się pojazd- tłumaczy w rozmowie z Agencją informacyjną Polska Press Tomasz Czopik, były kierowca rajdowy. - Często słyszymy, ze kierowca nie dostosował prędkości do warunków na drodze, a to znaczy, że w tych, danych warunkach po prostu puściła opona. Dlatego tak ważne jest, żeby opona tak samo dobrze zachowywała się na suchej, jak i na mokrej nawierzchni- dodaje.
Jeśli średniodobowa temperatura powietrza nie spada poniżej 7 stopni Celsjusza, lub temperatura powietrza w nocy przez okres mniej więcej tygodnia do dwóch nie spadnie poniżej 4 stopni Celsjusza, to czas na wymianę opon. Oprócz samego komfortu podróżujących, opony w znacznym stopniu wpływają na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
- Ja wiem, że łatwo powiedzieć, żeby przy wyborze ogumienia nie sugerować się ceną, ale dobrze jest najpierw poczytać o oponie, którą chcemy kupić- mówi Czopik.
Powierzchnia styku opony z ziemią jest równa wielkości kartki pocztowej. Powierzchnia czterech opon dotykających drogi to powierzchnia jednej kartki A4. Sam skład mieszanki gumowej z większą ilością kauczuku sprawia, że letnie ogumienie jest twardsze i odporniejsze na zużycie latem. Kanały odprowadzają wodę i pozwalają zachować kontrolę nad pojazdem na mokrej nawierzchni. Letnie ogumienie zapewnia też niższe opory toczenia sprawiając, że opony są cichsze.
- Warto się zainteresować obiektywnymi testami opon, ponieważ obejmują one 15 różnych parametrów opony. Ponadto każda opona musi być wyposażona w etykietę na której zawarte są trzy podstawowe parametry. Jeżeli nie znamy się na tym, warto skontaktować się z doradca- tłumaczy w rozmowie z AIP Przemysław Trzaskowski, Bridgestone.
Oczywiście na rynku jest dostępnych wiele opon używanych w atrakcyjnych cenach. Jednak eksperci zastrzegają, że taka oszczędność nie zawsze się opłaca.
- Nie rekomendujemy wybierania używanych opon, ponieważ nigdy nie wiemy w jakich warunkach były przechowywane, jakie jest ich pochodzenie oraz czy nie są uszkodzone, czego na pierwszy rzut oka możemy nie dostrzec- tłumaczy Trzaskowski.
To, że opony trzeba zmieniać wie każdy kierowca. Jednak warto zadbać o odpowiednie przechowywanie zmienionego ogumienia, ponieważ wpływa to na żywotność opon.
- Opona powinna być przechowywana w chłodnym, zacienionym miejscu w taki sposób, aby nie działały na nią żadne chemikalia. Jeżeli trzymamy opony na felgach, powinny one leżeć na płasko. z kolei same opony powinny stać pionowo. Warto co jakiś czas je zrotować, żeby się nie odkształcały- podsumowuje Trzaskowski.
PRZECZYTAJ, BO WARTO:
60 Sekund Biznesu: Opodatkowanie kryptowalut? Korwin Mikke: To absurdalny pomysł
Kurs franka szwajcarskiego. Dokąd podąża waluta strasząca miliony Polaków
Strefa Zaradnych: Ropa zachęca do kupna, soja skończy z trendem wzrostowym
Fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz najwygodniej złożyć zeznanie roczne?
ZUS 2018. Od 1 kwietnia zmiana w składce: kto zyska, kto straci
Mała firma - mały ZUS. Małe firmy zapłacą niższe składki. Ile i od kiedy?