Ceny jagód
2 lipca obchodziliśmy staropolskie Święto Matki Boskiej Jagodnej. O tym, jak ważne były jagody dla naszych przodków świadczy fakt, że kiedyś stosowano je w leczeniu gronkowa, polio. Jagody podawano też chorym na tyfus.
Lipcowe skarby już czekają w lasach, także kujawsko-pomorskich. Jeśli nie macie czasu na poszukiwania, w sieci można znaleźć ogłoszenia dotyczące sprzedaży tych owoców. Konsumenci najchętniej szukają jagód zbieranych ręcznie (zrywane za pomocą maszynki się "gniotą", łatwo puszczają sok). Zresztą, za zbieranie jagód w lesie maszynką, można zarobić mandat - maszynka narusza strukturę korzeniową, wyrywa liście.
Ile kosztują jagody
Mieszkaniec Bydgoszczy oferuje, w sieci, litr leśnych jagód za 15 złotych. Na taką samą stawkę opiewa propozycja z Inowrocławia. Za 17 zł można kupić kg jagód od mieszkanki Tucholi.
Sprzedam trzy słoiki jagód. Cena 15 zł za słoik 0.9. Towar jest takiej jakości, że jak mnie mijał leśniczy, to płakał. Jagody są oczyszczone z zielska. O jakości produktu mogą zaświadczyć setki zadowolonych klientów. A dokładnie sześcioro - poleca żartobliwie torunianin.
Jagody kamczackie
Słoik 200 ml można nabyć w podtoruńskim Grębocinie za 15 złotych (Jagody kamczackie z własnej uprawy, przygotowywane tradycyjnym domowym sposobem).
"Sprzedam owoce jagody kamczackiej (odmiana Wojtek i Atut). Owoce pakowane w pojemniki 250 g - 20 złotych. Świeże, rwane ręcznie na zamówienie. Nie stosujemy środków ochrony roślin. Możliwy dowóz do klienta", proponuje mieszkaniec Tucholi.
Grudziądzanka oferuje jagodę kamczacką w cenie 20 zł/kg (rwana na zamówienie, bez nawozów i oprysków).
"4-letnie sadzonki jagody kamczackiej w 2 odmianach- Wojtek I Zojka, rośliny w doniczkach 2-litrowych z silnym systemem korzeniowym. Wysokość roślin 60-80 cm. Gwarancja owoców", to kolejne ogłoszenie z Grudziądza.
Sprawdź również: NIK sprawdziła, czy wiemy co jemy. Żywność musi być bezpieczna, bez pozostałości pestycydów
Jagody kamczackie zdrowie
Jagody kamczackie mają szereg właściwości zdrowotnych, np.:
- zmniejszają ryzyko miażdżycy
- pomagają w walce z otyłością
- obniżają ciśnienie
- wspomagają trawienie
- mają działanie antybakteryjne i antywirusowe
Dodajmy, że co czwarte (26 proc.) europejskie gospodarstwo domowe deklaruje, że zbiera niektóre produkty leśne. Mowa choćby o jagodach czy grzybach. Jeśli chodzi o Polskę, wartość rynkowa leśnych zbiorów, to ponad miliard euro - takie dane przedstawia Europejski Instytut Leśny (ang. EFI).
