"Wzrost powierzchni uprawy prawdopodobnie spowodowany był wprowadzeniem do PROW dopłat obszarowych w przewidywanej wysokości 400 Euro do 1 ha1 uprawy ziemniaków skrobiowych kontraktowanych przez zakłady krochmalnicze, a także, choć w mniejszym stopniu, wprowadzeniem w PROW 2015-2020 systemu premii motywacyjnych w formie dopłat obszarowych dla gospodarstw z tytułu dywersyfikacji zasiewów roślin rolniczych. Ponadto zwiększone zainteresowanie uprawą ziemniaków mogła spowodować także obniżona opłacalność produkcji zbóż czy rzepaku", wyjaśnia Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w grudniowym "Rynku Rolnym".
Mówili o tym rolnicy, odnotowuje także raport - ziemniaki są słabszej jakości, pojawiały się drobne bulwy. Rynek Rolny wskazuje na plon handlowy 50-70% udziału, podczas gdy przeciętnie wynosi 70-80%.
Zmieniają się zwyczaje żywieniowe Polaków, w naszej diecie coraz mniej jest świeżych ziemniaków, wolimy przetwory ziemniaczane czy makarony. [Przeczytaj też:
Jak zmienił się talerz Kowalskiego? Coraz mniej ziemniaków i mąki](http://www.strefaagro.pomorska.pl/artykul/jak-zmienil-sie-talerz-kowalskiego-coraz-mniej-ziemniakow-i-maki)
"Przewiduje się, że w sezonie 2015/16 spadkowy trend spożycia ziemniaków nieprzetworzonych pogłębi się, na co wskazuje wyraźne zmniejszenie tegorocznych zbiorów zarówno w Polsce, jak i w innych krajach unijnych, co będzie skutkować znaczącym wzrostem cen ziemniaków krajowych i importowanych". Z przewidywań IERiGŻ wynika, że konsumpcja przetworów ziemniaczanych może zwiększyć się o ok. 2% (do niemal 17kg/mieszkańca).
Ziemaników mniej, ceny wyżej
Ziemniaki są teraz o ok. 10 groszy droższe za kilogram na tergowisku niż przed rokiem. A to dlatego, że jest ich mniej. Taka tendencja utrzymuje się od początku sezonu 2015/2016 poza lipcem. "Ceny ziemniaków w obrocie targowiskowym były od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższe niż przed rokiem, a w obrocie hurtowym wzrosły prawie dwukrotnie", odnotowuje Dzwonkowski w raporcie instytutu.
sierpień | wrzesień | ||
2014 | 52 zł/dt | 41 zł/dt | |
2015 | 72 zł/dt | 76 zł/dt |
W październiku i listopadzie, kiedy już na rynku ziemniaków było wiecej, ceny obniżyły się do ok. 72 zł/dt. "Z dużym prawdopodobieństwem można przewidywać, że ceny ziemniaków w najbliższych miesiącach będą jednak rosnąć, ale ich poziom do końca bieżącego sezonu nie powinien przekroczyć 80-85 zł/dt. Średni poziom cen hurtowych może wynieść ok. 74 zł/dt, wobec 42 zł/dt w sezonie poprzednim i 70 zł/dt średnio w ostatnim pięcioleciu. Przewiduje się, że średnie ceny ziemniaków na targowiskach w skali całego sezonu mogą wynieść ok. 100 zł/dt i będą o ok. 37% wyższe niż w sezonie 2014/15", czytamy w "Rynku Rolnym".
Źródła: Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej, Rynek Rolny grudzień 2015; KPODR