Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej temat wrócił jak bumerang. Radni nie tylko dokonali podziału miasta na cztery sektory, dla których odrębnie będą przeprowadzone przetargi na wywóz śmieci. Poprawili też wzór deklaracji, jaką każdy mieszkaniec - właściciel nieruchomości będzie musiał złożyć do urzędu. Trzeba to zrobić do 31 maja, na tej podstawie będziemy płacić śmieciowy podatek. W formularzu nastąpiła zmiana - część danych personalnych możemy ujawnić dobrowolnie, nie są one obligatoryjne. Chodzi o: PESEL, nazwisko rodowe, datę urodzenia, imię matki i ojca, nr telefonu, adres e-mail. W urzędzie podkreślają, że podanie niektórych z nich może ułatwić kontakt.
Przeczytaj także:W chojnickim ratuszu bronią decyzji w sprawie przedszkolnej dotacji. Nie chcą płacić ani grosza
Ale emocje wiążą się tak naprawdę z pieniędzmi. Dlatego Bartosz Bluma z klubu PiS przedłożył alternatywne wnioski związane z poprawieniem uchwały przyjętej w grudniu. Proponował albo obniżenie do 50 proc. opłaty dla osób poniżej 18 roku życia, albo przywileje dla rodzin wielodzietnych, mających co najmniej troje dzieci.
- Chciałbym, żebyśmy wspólnie popracowali nad tym - odpowiadał burmistrz Arseniusz Finster. - Nie wiemy, jakie będą skutki finansowe takiego kroku. Wymaga to analiz. Trzeba się też zastanowić, czy brać pod uwagę poziom dochodów.
Ze strony radnych były sugestie, by wnioski skierować do komisji, ale burmistrz zaproponował, by to wszyscy radni zobowiązali komisję komunalną do wypracowania systemu ulg dla rodzin wielodzietnych. Osobiście dopilnował, żeby podpisy pod nowym wnioskiem złożyli wszyscy radni. Nie zdążył jedynie Leszek Pepliński, ale szybko dołączył do kolegów.
Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Komisja komunalna ma wypracować różne warianty, aby było w czym wybierać.
Czytaj e-wydanie »