Spis treści
Karolina Welka nie będzie już kierować szpitalem we Włocławku
Karolina Welka rezygnację ze stanowiska dyrektorki włocławskiego szpitala złożyła w marcu 2024 roku, choć – jak zaznacza – decyzja o rozstaniu z placówką nie zapadła teraz, lecz już w ubiegłym roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym materiale:
Dyrektorka włocławskiego szpitala otrzyma 100 tysięcy złotych nagrody?
W maju 2024 roku Rada Społeczna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku wystąpiła do zarządu województwa o przyznanie dyrektorce Karolinie Welce stu tysięcy złotych nagrody. O sprawie w mediach społecznościowych poinformował radny Józef Mazierski (PiS), który jest także członkiem Rady Społecznej włocławskiej lecznicy.
„Rada Społeczna Szpitala podjęła Uchwałę o wystąpienie do Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu o przyznanie nagrody rocznej wysokości 3 krotnej przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za rok 2023 to jest w wysokości około 100 000 zł dla Pani Dyrektor Szpitala” – napisał na Facebooku radny Józef Mazierski.
Tyle w 2022 roku zarobiła dyrektorka szpitala we Włocławku
Z oświadczenia majątkowego za 2022 rok (z korekty), wynika że Karolina Welka w 2022 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku zarobiła 383 222,08 zł (majątek odrębny).
Pod postem radnego Mazierskiego pojawiły się komentarze. W jednym z nich wojewódzki radny Prawa i Sprawiedliwości – Wojciech Jaranowski, zaznaczył że będzie wnioskował o to, by nie uwzględniać wspomnianego wniosku.
„Będę wnioskował do Marszałka o nieuwzględnienie wniosku Rady Społecznej. Powody są dosyć oczywiste” – napisał Wojciech Jaranowski.
Marek Wojtkowski: „Nagroda ma swojej uzasadnienie”
O komentarz w sprawie nagrody dla dyrektorki szpitala we Włocławku poprosiliśmy byłego prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego, który od niedawna jest członkiem zarządu województwa. Marek Wojtkowski na radzie, na której podjęto uchwałę (16 maja 2024) był, ale brał w niej udział tylko do pewnego momentu. Nie był obecny podczas głosowania nad wnioskiem.
- Ja to rozumiem, choć jest bardzo wiele głosów krytycznych jeżeli chodzi o szpital i działalność pani dyrektor, natomiast argument jest podstawowy – sytuacja finansowa szpitala. Pamiętam, że pięć lat temu szpital miał od 20 do 40 milionów zobowiązań, natomiast w tej chwili – co wynika z dokumentów – jest dwa miliony na plusie. Jeśli chodzi o sam proces inwestycyjny, to uważam, że jak najbardziej ta nagroda ma swoje uzasadnienie – przekazał nam Marek Wojtkowski, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Marek Wojtkowski odnosząc się do głosów krytycznych na temat szpitala, zaznaczył że nie ma głosów pozytywnych co do działalności żadnego szpitala. Dodał też, że kontrakt NFZ ze szpitalem wzrósł kilkukrotnie. Wcześniej – jak zawsze podkreślał – niski kontrakt był słabością włocławskiego szpitala.
- Natomiast w ostatnich latach kontrakt wzrósł znacząco. Jeśli uwzględnimy przynajmniej te dwa czynniki i zaangażowanie pani dyrektor jeśli chodzi o inwestycje, bo w dużej mierze była w to zaangażowana, to uważam że taki wniosek jest jak najbardziej zasadny – mówi Marek Wojtkowski - Pani dyrektor przez te lata, które tutaj pracowała bardzo wiele dobrego dla naszego szpitala zrobiła.
Marek Wojtkowski odniósł się także do kwestii braku lekarzy we Włocławku.
- Są też głosy krytyczne jeśli chodzi o lekarzy, ale musimy sobie zdawać sprawę, że we Włocławku pracuje wielu młodych lekarzy, niekoniecznie z Włocławka. Ważnym elementem tego są kwestie finansowe. Każdy lekarz ma możliwość wyboru, tak jak każdy człowiek i podejmuje suwerenną decyzję co do swojej przyszłości zawodowej.
Taki jest skład Rady Społecznej szpitala we Włocławku
Rada Społeczna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku składa się z dziewięciu osób. Zasiadają w niej:
Sławomir Kopyść - przewodniczący
Aneta Jędrzejewska
Domicela Kopaczewska
Stanisław Pawlak
Waldemar Przybyszewski
Rafał Sobolewski
Katarzyna Zarębska
Paweł Zgórzyński
Józef Mazierski