Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy czasu letniego przez okrągły rok, tak jak cała Europa

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Piotr krzyżanowski
84 procent Europejczyków nie chce już przestawiać zegarków z czasu letniego na zimowy i odwrotnie. Polacy też.

Takie dane, wstępne co prawda, podała właśnie Komisja Europejska. Pochodzą z internetowych konsultacji społecznych w krajach członkowskich UE. Od 4 lipca do 16 sierpnia tego roku wzięło w nich udział 4,6 mln respondentów ze wszystkich 28 państw członkowskich.

Udział Polaków był co prawda niewielki - 0,34 proc. populacji, ale stanowisko naszych rodaków wyrażane w różnych wypowiedziach jest jednoznaczne: Chcemy czasu letniego przez okrągły rok.

Internauta na forum „Gazety Pomorskiej” ukrywający się pod imieniem „Astronom” pisze: „Zostawić taki czas, który teraz obowiązuje, bo jest idealnie dostosowany dla krajów Grupy Wyszehradzkiej. Dlatego został zaproponowany przez PSL. To czas odpowiadający słonecznemu dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Łatwo to sprawdzić przy pomocy patyka wbitego w ziemię i obserwacji długości cienia”.

Zmiana czasu 2018. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? [DATA, TERMIN, KIEDY]

- Przesłanie jest jasne: 84 procent nie chce już przestawiać zegarków - powiedziała po podliczeniu głosów komisarz Violeta Bulc, komisarz ds. transportu. - Przejdziemy zatem do działania i przygotujemy wniosek ustawodawczy do Parlamentu Europejskiego i Rady, które następnie wspólnie podejmą decyzję.

Głos zajął także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w orędziu o stanie Unii Europejskiej: - Kraje członkowskie same powinny zdecydować, czy ich obywatele żyją w czasie letnim czy zimowym.

Zdecydowana większość respondentów uznała, że zmiana czasu jest doświadczeniem bardzo negatywnym lub negatywnym i tak też wpływa na zdrowie. Z powodu zmiany czasu rośnie ryzyko wypadków drogowych, a o oszczędności energii- co stało u podstaw zmiany czasu podczas I wojny światowej - nie ma już mowy.

- Nasz wniosek o pozostanie Polski przy czasie letnim wciąż leży w marszałkowskiej „zamrażarce”, ale mam gorącą nadzieję, bo oczywiście podpisuję się pod wnioskiem, że zostanie rozmrożony i zaakceptowany - mówi Eugeniusz Kłopotek, bydgoski poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Ogromna większość Europejczyków chce tego samego, bo zmiana czasu naprawdę mocno zaburza rytm życia.

Europejczycy już nie chcą zmieniać czasu, ale w październiku 2018 jeszcze będzie przestawianie zegarków
- Zmiana czasu zawsze wiąże się z pewnym stresem i mija kilka dni zanim przyzwyczajamy się - mówi psycholog transportu Andrzej Markowski.- Nie wpływa na kierowców zawodowych, przyzwyczajonych do pracy o różnych porach doby. Gorzej ze zwykłymi kierowcami. Pozostanie przy czasie letnim wydłuża popołudnie, dłużej jest jasno, co wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego i na aktywność kierowców. Skarb państwa zyskuje na akcyzie zawartej w paliwie.

Zegarki przestawiamy w ostatnią niedzielę października (28 października tego roku) o jedną godzinę do tyłu (z 3.00 na 2.00 ) i w ostatnią niedzielę marca o godzinę do przodu (z 2.00 na 3.00).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska