Wojsko z Parku Maszyn w Grubnie do Warszawy ruszyło po godz. 9 rano. To kolumna z ponad 20 jednostkami specjalistycznego sprzętu. A wraz z nim około 50 żołnierzy - tyle właśnie liczy największy pododdział w naszym 3 Batalionie Drogowo-Mostowym w Chełmnie, który specjalizuje się w budowie przepraw.
Tutaj zdjęcia m.in. z przejazdu wojsk
- Żołnierze od kilku dni byli przygotowani i czekali na rozkaz - mówi kpt. Robert Wal, rzecznik prasowy 3 Włocławskiego Batalionu Drogowo-Mostowego im. gen. Karola Sierakowskiego w Chełmnie. - Ten nadszedł pod koniec ubiegłego tygodnia. Podobnie, jak przed rokiem, tak i przy tej awarii rozkaz otrzymały trzy jednostki, w tym nasz pododdział. Tym razem żołnierze rozpoczną pracę bogatsi w doświadczenia przy budowie takiej przeprawy sprzed roku. To jest to samo miejsce, znamy już teren.
Trzy jednostki wojskowe - z Chełmna, Inowrocławia, Dęblina
Poza 3 Batalionem Drogowo-Mostowym w Chełmnie do pomocy w Warszawie rozkaz dostały także 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia i 1 Batalion Drogowo-Mostowy z Dęblina. Żołnierze ci, jako wojsko inżynieryjne, są jedynymi z nielicznych w kraju o takiej specjalności.
- Dla nas to duża satysfakcja, że możemy pomóc w sytuacji kryzysowej i nieść rzeczywistą pomoc - przyznaje Robert Wal. - Niektórzy ironizują, że wojsko nic nie robi tylko ćwiczy. A takie sytuacje, jak ta w Warszawie, zaprzeczają takim teoriom. Jesteśmy zawsze w gotowości, aby pomagać społeczeństwu właśnie między innymi w tych najtrudniejszych sytuacjach - tych kryzysowych. Lotnictwo wojskowe pomaga, gdy potrzeba transportu specjalistycznego, wojska obrony terytorialnej odegrały dużą rolę w organizacji życia podczas pandemii Covid-19. A my mamy szanse wykazać się przy budowie przeprawy pontonowej.
