Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie
Wystawa, która właśnie jest tworzona w Muzeum Ziemi Chełmińskiej, dotyczyć będzie historii i tradycji Korpusu Kadetów nr 2 w Chełmnie. W tym roku przypadają bowiem dwie rocznice związane z tą formacją - w 1926 roku został on przeniesiony z Modlina do Chełmna, a w 1936 - przeniesiony z Chełmna do Rawicza. Nieoficjalnie powodem przeniesienia z Modlina do Chełmna była polityka -zwłaszcza zaangażowanie kadetów podczas przewrotu majowego. Mówiono też o względach zdrowotnych. Podobno w Modlinie chorowali, czego powodem było skoszarowanie ich w pobliżu dwóch rzek -Wisły i Narwi.
- Chełmno. Nowe stowarzyszenie w powiecie chełmińskim. Kto prezesem, jak dołączyć?
- Gmina Stolno. Czytelnik: Drogę utwardzono odpadami z azbestem! Wójt: gruzem!
- Powiat chełmiński. Poznaj swojego policjanta dzielnicowego. Zdjęcia, rejony
- Czytelniczka: Na składowisko opon w Raciniewie, które gaszono kilka dni, zwożą opony!
W Polsce korpusy kadetów powoływane były w okresie międzywojennym i miały kształcić obywateli odpowiedzialnych, zdecydowanych, honorowych. Tradycjami odwoływały się do korzeni Szkoły Rycerskiej założonej w 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król przywiązywał duża wagę do kształcenia militarnego.
Korpus Kadetów Nr 2 w Chełmnie
Chełmiński Korpus Kadetów Nr 2 był szkołą matematyczno - przyrodniczą, uczącą wojskowego kunsztu chłopców, którzy przyjeżdżali tu z różnych stron kraju. Ci, którzy ją ukończyli, w 90 proc. kontynuowali naukę na wyższych uczelniach wojskowych lub cywilnych.
- Oprócz przedmiotów ogólnych, które były w programie każdego gimnazjum uczono przedmiotów wojskowych, takich jak: musztra, wyszkolenie bojowe i strzeleckie, terenoznawstwo, łączność, służba wewnętrzna, walka bagnetem i granatem, nauka o broni, wyszkolenie pionierskie, nauka o gazach bojowych i regulaminów, instruowanie i dowodzenie - informuje Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej. - Kadetów obowiązywał tzw. mundur kadecki: granatowe spodnie, marynarka i czapka z charakterystycznym słoneczkiem kadeckim. Dziś replikę takiego munduru możemy oglądać w zbiorach Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
Chełmińscy kadeci nie mieli sztandaru, oddawali wówczas cześć i składali ślubowania na sztandar stacjonującego w Chełmnie 66 Kaszubskiego pułku piechoty. Korpus Kadetów Nr 2 w Chełmnie wykształcił 713 kadetów. Większość podczas II wojny św. zginęła na wschodzie, w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku. Wśród absolwentów są m.in. gen. bryg. Witold Urbanowicz - twórca dywizjonu 303 czy gen. Zdzisław Julian Starostecki, konstruktor głowicy pocisku antyrakietowego Patriot - dumy USA.
Działalność tej szkoły upamiętniają tablice: pierwszą informującą o obecności kadetów w Chełmnie odsłonięto 21 maja 1988 roku na budynku koszar przy Alei 3 Maja, druga umieszczona na terenie jednostki, odsłonięta 21 maja 1993 roku upamiętnia poległych za obronę Ojczyzny kadetów Lwowa, Modlina, Chełmna i Rawicza.
Co zobaczymy na wystawie w chełmińskim Muzeum?
- Zdjęcia kadetów - także te powiększone, fotografie świadectw, zeszyty do języka francuskiego, fizyki, a nawet pamiątkowe jadłospisy tworzone dla kadetów - na cały tydzień - dodaje Anna Grzeszna-Kozikowska. - Muzealnicy pracują nad stworzeniem kącika poświęconego Stanisławowi Fidanzie, wykładowcy - artyście. Bardzo ciekawe będzie zestawienie fotografii "przed - po" - kadetów w chwili rozpoczynania szkoły i po umundurowaniu, wizycie u fryzjera.
Kadeci wzbudzali też emocje u pań. W okresie międzywojennym modne wśród młodych kobiet było powiedzenie: "Pierś do przodu, kadeci idą". Kadeci byli niewątpliwie "łakomym kąskiem". W Korpusie Kadetów uczyli się młodzi mężczyźni z tradycjami rodzinnymi, wiedzą, umiejętnościami.
Zobaczcie zdjęcia klikając poniżej
