https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Renowacja murów obronnych i nowe ogrodzenie ogólniaka

(mona)
Z wykonawcą Zbigniewem Paczkowskim umowę podpisał w  piątek burmistrz Mariusz Kędzierski
Z wykonawcą Zbigniewem Paczkowskim umowę podpisał w piątek burmistrz Mariusz Kędzierski (mona)
Prawie 2 mln złotych pochłoną roboty wykonane jeszcze w tym roku w mieście w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego - III etap.

Podczas konferencję prasowej, inaugurującej rozpoczęcie realizacji projektu, z wykonawcą trzeciego etapu robót Zbigniewem Paczkowskim z Chełmna umowę podpisał burmistrz Mariusz Kędzierski. Obecny był wicemarszałek województwa Edward Hartwih.

Znikną stragany

Burmistrz przedstawił multimedialną prezentację robót, które zostaną wykonane i wskazał te, które ukończone mają być w tym roku, aby uniknąć kosztów podatku VAT.

- W trzecim etapie zaplanowaliśmy remont płyty rynku, który wykonany zostanie w 2012 roku - mówił burmistrz Mariusz Kędzierski. - Mamy jeden z większych i piękniejszych rynków w Polsce. Nawierzchnia jezdni wokół niego też się zmieni. Zginą stragany do handlu. W miejscu, gdzie była wieża ciśnień, pojawi się ośmiokątna fontanna. Na Grudziądzkiej, na którą prace przeniosą się też w przyszłym roku, rynsztok, który jest po środku zmieni położenie i najwyższym jej punktem będzie oś jezdni. Wszystko wykonane zostanie z naturalnych surowców. Do tego mała architektura, stylowe zegary i oświetlenie. Zajmiemy się dokończeniem renowacji murów obronnych. Remontu, jeszcze w tym roku, wymaga biblioteka. Prace obejmą też ratuszową wieżę. Tam ponadto wymienione zostaną okna. Na koniec zajmiemy się iluminacją zabytkowych obiektów. W tym roku robotnicy zajmą się gankami obronnymi i odnową ciągów wzdłuż murów.

Nowe ogrodzenie zyska wkrótce Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1. Jako jeden z czterech beneficjentów projektu inwestuje tu Starostwo Powiatowe. Miasto na zaplanowane na bieżący rok roboty wyda 777.200,56 złotych, starostwo - 274.776,84 złote.

- Siostry planują remont elewacji kościoła klasztornego, budynku głównego Ora et Labora i pralni, parkanu ceglanego dookoła zespołu klasztornego, elewacji budynku piekarnianego i seminaryjnego - wymienia burmistrz. - Proboszcz chce w kościele pw. św. Piotra i Pawła stworzyć Muzeum Sztuki Sakralnej Ziemi Chełmińskiej. Trzeba jednak wcześniej wyremontować pomieszczenia, założyć instalacje p.poż. i alarmową.

- Najbardziej zaangażowane będzie Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo - wydadzą 853.669,10 złotych - zaznacza Kędzierski. - Wartość zadań na ten rok to 1.905.645,99 złotych. Trzeci etap pochłonie łącznie 13.627.306,75 złotych. Dofinansowanie unijne wyniesie 8.857.749,38 złotych.

Nie przepuszczają okazji

Wicemarszałek chwalił beneficjentów za dobrą współpracę.
- Umiecie marzyć, planować i razem realizować projekty - mówił Edward Hartwih.
- Staramy się dać wam szansę, byście nam dali - uśmiechał się burmistrz.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
cchnews
W artykule jest kilka błędów nieprawdą jest że w tym roku zostaną wykonane ganki obronne. W dokumentach przetargowych który to przetarg wygrał pan Paczkowski nie ma o tym mowy. Nieprawdą jest że zostanie wymieniona nawierzchnia ulic wokół rynku zostanie tylko ona przełożona. Zresztą i po co jest to przecież surowiec naturalnych. Podam przykład że w kilku historycznych miastach Polski specjalnie zrywany jest asfalt aby odkryć tą historyczną kostkę.
Część prawdy jest w artykule dotyczącym wymiany nawierzchni płyty Rynku i ul. Grudziądzkiej jej wymiana zostanie zaczęta w 2012 roku ale tylko część reszta w 2013 roku.
Stragany zostaną przeniesione na teren przy Galerii Stokrotka. Po remoncie powrócą na nowe stragany na rynek kwiaty, warzywa,owoce. Reszta pozostanie na terenie przy Stokrotce (miasto ma tam w planach budowę hali targowej).
Na razie podświetlone (iluminacja) : Ratusz, Fara,kościół klasztorny, część murów obronnych.

W kolejnych latach miasto powinno podświetlić kolejne zabytki. Na przykład co roku znaleźć pieniądze z budżetu na podświetlenie jednego zabytku. Po kolei powinny być podświetlone Brama Grudziądzka, Kościół gimnazjalny, Kościół Piotra i Pawła, K. Św. Ducha, pozostała część murów obronnych, k. Św Marcina. Przydało by się podświetlić też Kościół Garnizonowy, Wieżę ciśnień oraz zabytkowy budynek Poczty na rynku ale w tych przypadkach miasto powinno się podzielić kosztami z właścicielami owych budynków.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska