Mieszkańcy Mniszka, ale też przedsiębiorcy którzy działają na tym osiedlu od dawna czekają na poprawę infrastruktury drogowej. Ludzie nawet podpisywali petycję domagając się remontu al. Sportowców, jednej z głównych arterii tej dzielnicy. Władze Grudziądza wyrażały zrozumienie dla tych potrzeb, ale nie odpowiadały na nie. Powodem był brak pieniędzy. Zmieniło się to, po tym jak Grudziądz zyskał dofinansowanie do tego projektu z Polskiego Ładu sięgające blisko 60 mln zł! Po czym przygotowano przetarg na projekty i realizację, a w piątek 8 listopada podpisano umowy z wykonawcami! Inwestycja składa się z trzech części. I tak:
część 1 - umowa z firmą Unitrak - obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie przebudowy ulicy Jacka Malczewskiego i ulicy Droga Jeziorna wraz z przebudową istniejących skrzyżowań na przecięciu ulic Szosa Toruńska/Droga Jeziorna oraz ulica Droga Jeziorna/Jacka Malczewskiego na skrzyżowania o ruchu okrężnym. Wartość: 15,5 mln złotych.
część 2 - umowa z firmą PBD ze Starogardu Gdańskiego - obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie przebudowy al. Sportowców wraz z przebudową skrzyżowania na rondo u zbiegu ulic aleja Sportowców, Droga Kujawska, Jacka Malczewskiego. Wartość: 12,8 mln złotych.
część 3 - umowa z firmą Strzelbud - obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie przebudowy ulic Droga Kujawska, Droga Kaszubska, Wojciech Kossaka, Droga Pomorska, Podhalańska, Droga Mazurska. Wartość: 27,7 mln złotych.
Ostatnia część to nadzór nad całością inwestycji. Tym będzie zajmować się firma Budoma z Poznania. Wartość: 500 tys. zł.
Pisaliśmy też
Prezydent Grudziądza: - Współpracować będziemy ze sprawdzonymi firmami
- To będzie rewolucja drogowa dla Mniszka, ponieważ większość układu drogowego na tym osiedlu zostanie przebudowana - podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - To będzie jedna z największych inwestycji drogowych w historii Grudziądza. Mam nadzieję, że firmy sobie poradzą.
Inwestycja będzie realizowana w formule "projektuj i buduj". Oznacza to, że firmy, które wygrały przetarg będą najpierw wykonywały dokumentację techniczną, a następnie zajmą się budową. Mają na to 26 miesięcy. Jak szacują urzędnicy największa kumulacja prac ma nastąpić w 2026 roku.
- W dwóch miejscach są przejazdy kolejowe i to będzie też determinowało czas trwania projektów. To będą najtrudniejsze odcinki i najbardziej czasochłonne - wyjaśnia Jarosław Murgała, zastępca dyrektora ZDM-u w Grudziądzu. - Z uwagi na to, że prace będą toczyły w obszarze jednego osiedla zostaną tak skoordynowane z poszczególnymi wykonawcami, aby jeden nie przeszkadzał drugiemu.
Kamil Rozmus, prezes PBD ze Starogardu Gdańskiego: -My będziemy realizowali prace wewnątrz osiedla, więc liczymy że w miarę szybko uda się nam zakończyć etap projektowania i rozpoczniemy prace budowlane w drugiej połowie 2025 roku.
Krzysztof Strzelczyk, dyrektor Strzelbud Sp. z.o.o: - Zabieramy się jak najprędzej do projektowania i liczymy, że ruszymy z przebudową w drugiej połowie 2025 roku. Wszystko też będzie zależało od uzgodnień z gestorami sieci.
Całkowita wartość zadania to około 56,5 miliona złotych, a dofinansowanie ze środków zewnętrznych (Polskiego Ładu) sięga kwoty około 55,4 mln złotych.
Z inwestycji wypadła ulica Magazynowa
Dodajmy, że w pierwotnych założeniach projekt miał też objąć część przemysłową osiedla Rządz, a dokładnie modernizację ulicy Magazynowej: wzmocnienie jej fragmentu i wybudowanie ronda ze Składową. Jednak ta część "wypadła"... bo zabrakło pieniędzy. - Co nie oznacza, że nie będziemy tego fragmentu realizować w przyszłości. Uznaliśmy, że na ten moment jest w dość dobrym stanie - wyjaśnia prezydent Glamowski.
W ostatnim czasie na os. Mniszek została przebudowana ul. Tatrzańska i pętla autobusowa.
Czytaj także:
