https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Wiata stanie w tym tygodniu

(mona)
Jarosław Laskowski i Marcin Krupiński budują konstrukcję wiaty przystankowej przy placu manewrowym na dworcu
Jarosław Laskowski i Marcin Krupiński budują konstrukcję wiaty przystankowej przy placu manewrowym na dworcu fot. (mona)
Na dworzec z prawdziwego zdarzenia czekają wszyscy: mieszkańcy miasta, powiatu, przyjeżdżający na zakupy i dojeżdżający do szkoły. I doczekają się - z początkiem przyszłego miesiąca.

Według wykonawcy, do końca miesiąca prace, które były do wykonania pod chmurką, powinny zostać ukończone.

- Robiliśmy kilka rzeczy jednocześnie, aby nie tracić czasu i osiemdziesiąt procent robót już jest wykonane - mówi Dariusz Leniak, kierownik budowy z firmy Delta. - Tak więc w pierwszej kolejności zrobiliśmy kanalizację deszczową a zarazem kładliśmy stopy fundamentowe pod wiatę autobusową. Wykonana została podbudowa pod kostkę betonową na placu manewrowym oraz stanowiska postojowe dla autobusów. Zostało już ułożone 60 procent tej kostki na placach i chodnikach. Poza tym, po odbiorze jest już oświetlenie terenu. Zakończona została również kanalizacja.
Na ukończeniu jest już wiata przystankowa. Pod koniec ubiegłego tygodnia zamontowano jej konstrukcje.
- W tym tygodniu zostanie przykryta blachą i będzie gotowa - dodaje kierownik budowy.
Co zostało jeszcze do zrobienia?
- Około trzydziestu metrów bieżących drogi wewnętrznej, kilka metrów chodnika i zatoki do postoju taksówek - wymienia Dariusz Leniak. - Cieszy nas, że nie ma żadnych przestojów w pracy, nie znaleźliśmy niewypałów, nawet upał nie opóźnia robót.
Kierownik budowy przyznaje, że proponowali robotnikom inne godziny pracy, aby uniknąć pracy wtedy, kiedy wysoka temperatura jest najbardziej dokuczliwa.
- Nie chcieli, pracują od godziny 7 do 17 - mówi Leniak. - Napojów mają pod dostatkiem. Przecież pracują w pełnym słońcu! Korzystają z dodatkowej przerwy.
Wśród zatrudnionych przy budowie dworca robotników można znaleźć m.in. chełmnian.
- Zatrudniamy na różne okresy, nikogo nie zwolniliśmy, ale niektórzy zrobili to sami, nie podołali pracy w takich warunkach - podkreśla kierownik budowy. - Mamy też uczniów z chełmińskich szkół, którzy dorabiają sobie w wakacje. Szkoda nam bowiem czasu fachowców na sprzątanie na budowie. Wcześniej byli uczniowie ze szkoły budowlanej z Grudziądza, odbyli u nas praktyki zawodowe. Tydzień temu zatrudniliśmy trzech braci, którym spaliła się altana. Są bardzo sumienni, takich pracowników byśmy sobie życzyli.

Zainteresowani mieszkańcy obserwują budowę dworca i maja wątpliwości.
- Dlaczego przystanki autobusowe z wiatą nie będą się znajdowały za budynkiem, w którym ma być urządzona poczekalnia PKS- pyta Czytelnik. - Wiata z przystankami powinna być przytwierdzona do tego budynku, w którym będzie poczekalnia. Przykładem są dworce PKS w Toruniu i w Grudziądzu. Pasażerowie z poczekalni wychodzą wprost pod wiatę, pod którą znajdują się stanowiska autobusowe. U nas pasażer, aby dojść pod wiatę, będzie musiał przejść kawałek drogi.
Czytelnik dopytuje też, co w takiej sytuacji władze miasta chcą zrobić z terenem za budynkiem, w którym będzie się znajdowała poczekalnia?
- Na jego końcu znajdują się stare niszczejące budynki kolejowe i jest tam nawet informacja wstęp wzbroniony - informuje Czytelnik.
Jak się okazuje, nie ma możliwości usytuować wiaty przystankowej za budynkiem dworca mimo iż teren należy do miasta.
- Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego ma w tym miejscu powstać parking - mówi Kamil Grzyb, specjalista ds. planowania przestrzennego w magistracie. - Tego nam w mieście brakuje, więc wychodzimy na przeciw potrzebom mieszkańców. Poza tym, mamy w planach przeznaczenie części tego terenu pod usługi.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tomek
Ciekawe jak teraz burmistrz postara się naprawić te błędy?
y
york
Czytając artykuł odnosi się wrażenie że budowa dworca nie do końca została dokładnie przemyślana. Najpierw wjazd na teren dworca który utrudnia ruch innym użytkownikom drogi ( np. wjazd na parking przy kościele od strony E1 lub wyjazd z niego w kierunku centrum)a teraz budowa wiaty w dość znacznej odległości od poczekalni. Takie rozwiązanie to ewenement na skalę krajową. Być może rozwiązanie to stanie się kolejną atrakcją turystyczną Chełmna. Wyjaśnienia, że plan przestrzennego zagospodarowania za budynkiem dawnego dworca PKP ( w którym ma powstać poczekalnia) przewiduje parking a nie na przykład stanowiska dla autobusów jest mało przekonywujący ponieważ nic nie stało na przeszkodzie aby plan ten zmienić. Myśląc logicznie zmiany takie powinna wymusić inna koncepcja zagospodarowania tego terenu w której zaniechano budowy nowego budynku dworca kupując część pomieszczeń w budynku PKP. Niestety nic takiego się nie stało i wiata znalazła się w dużej odległości od pomieszczeń przeznaczonych na dworzec.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska