Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chętniej wypoczywaliśmy nad Wisłą, bo wyjazdy zagraniczne są w tym roku droższe

Marek Weckwerth [email protected] tel. 052 32 63 184
sxc.hu
W Toruniu, Biskupinie i Wenecji jak zwykle tłumy turystów. Rzeki Brda i Wda aż występują z brzegów - tylu na niej kajakarzy. Światowy kryzys raczej nie zaszkodził regionalnej turystyce. Może nawet jej pomógł.

Szymon Wiśniewski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej uważa, że wypoczynkowi w kraju i regionie sprzyja wysoki kurs walut zachodnich. Wyjazdy zagraniczne stały się droższe. Dlatego rodacy chętniej uprawiają turystykę krajową.

Długi sezon w Toruniu
- Wydaje się, że będzie podobnie jak w minionym roku - mówi Marek Myrta z Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu.

Pan Marek wyjaśnia, że trzeba zebrać dane z wielu źródeł. Te najważniejsze to hotele, restauracje, muzea, usługi przewodnickie. Sezon turystyczny w grodzie Kopernika jest długi: latem dominuje turystyka rodzinna, przyjeżdżają goście z kraju i zagranicy, wczesną jesienią i późną wiosną odbywają się wycieczki szkolne, zaś późną jesienią - konferencje i sympozja organizowane zwykle przez UMK. Jesienią rozkwita też turystyka biznesowa.
Jest więc szansa, że w tym roku Toruń odwiedzi, tak jak w minionym sezonie, 1.600.000 turystów. Wśród obcokrajowców od lat dominują Niemcy.

Niezawodne Pałuki
Zdobyć gród obronny w Biskupinie w weekend nie jest łatwo, bo też zwiedzający "walą drzwiami i oknami". W niedzielę kasa sprzedaje nawet 3 tys. biletów. W 2008 roku Muzeum Archeologiczne w tej pałuckiej miejscowości odwiedziło 270 tys. osób.
- Odrabiamy straty z maja i czerwca, kiedy pogoda nie dopisała - informuje Wiesław Zajączkowski, dyrektor muzeum. - Myślę, że "dociągniemy" do 270 tysięcy.
Dyrektor zauważa zmniejszenie liczby wycieczek szkolnych, a jednocześnie zwiększenie przyjazdów rodzinnych samochodami osobowymi lub kolejką wąskotorową ze Żnina.
Kolejka to następny mocny punkt na mapie turystycznej województwa kujawsko-pomorskiego. Po drodze zwykle zwiedza się Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji i ruiny zamku Diabła Weneckiego. Końcową stacją ciuchci jest Gąsawa, gdzie znajduje się XVII-wieczny modrzewiowy kościółek.

Pod tężniami bez zmian
- Nie zauważam zmniejszenia liczby kuracjuszy i turystów odwiedzających Ciechocinek - mówi Janusz Hawik, kierownik Biura Promocji Miasta oraz Informacji Turystycznej. - Co roku Ciechocinek odwiedza około 80 tysięcy kuracjuszy i 360 tysięcy turystów.

Region odkryty na nowo
- Cieszy nas, że województwo zwiedza coraz więcej jego mieszkańców, że odkrywają je na nowo. Mowa zwłaszcza o tych, którzy uprawiają turystykę aktywną - wyjaśnia Tadeusz Frymark, przewodnik, wiceprezes Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy.
- Brda i Wda rzeczywiście żyją. Zauważam wzrost liczby imprez weekendowych - stwierdza Zbigniew Galiński, szef bydgoskiej firmy "Activitas", organizator spływów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska